Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Japonci vyvinuli chytrou roušku. Dokáže se připojit k internetu i překládat řeč

Speciální rouška se propojí s chytrým telefonem či tabletem. Zdroj fotografie: reprofoto Youtube

Pracovníci japonského startupu Donut Robotics vyrobili roušku, která se umí připojit k internetu a překládat řeč z japonštiny do osmi dalších jazyků. Vývoj přístroje trval inženýrům pouhý měsíc a použili na něj překladový software vyvinutý pro svého robota a návrh masky, který před čtyřmi lety vytvořil jeden z techniků společnosti pro svůj studentský projekt.

Vynález dostal název c-mask a lze ho pomocí Bluetooth propojit s chytrým telefonem nebo tabletem. Díky aplikaci pak přístroje mohou převést mluvenou řeč do psané podoby či zesilovat hlas. „Dlouhé roky jsme tvrdě pracovali na vývoji robota. Nyní jsme tuto technologii použili k vytvoření produktu, který reaguje na to, jak koronavirus přetvořil společnost,“ řekl ředitel společnosti Donut Robotics Taisuke Ono.

Přístroj je vyroben z plastu a jeho uživatelé si ho nasadí na klasickou roušku. Cena vynálezu je asi čtyřicet dolarů a prvních pět tisíc kusů dostanou japonští zákazníci, kteří si novinku objednali, už v září. Ředitel Ono nicméně předpokládá postupný zájem také v Číně, Spojených státech nebo zemích Evropy.

Zdroj: reuters.com

Související články

Společnost

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Mobilní aplikace mapuje venkovní teplotu v každém koutě Brna

Byznys

Facebook Messenger nově umožňuje darovat peníze na charitu

Inspirace

Aplikace zpřehlední nástup dětí do libereckých školek

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.