Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaká bude nejkrásnější alej roku 2019? Hlasujte v anketě

Zdroj fotografie: Pixabay

Údržba zeleně či výsadba stromů – tyto aktivity sdružují a zajímají stále více lidí. Vypovídá o tom i historicky nejvyšší počet 96 nominací v anketě Alej roku, která hledá nejkrásnější alej nebo stromořadí se silným příběhem. Akce se koná již devátým rokem.

Lidé mohou na webu Alej roku vybrat stromořadí, které se jim nejvíce líbí, a poslat mu svůj hlas. Jako každý rok se hlasuje hned ve dvou kategoriích – o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii. Hlasovat je možné do úterý 7. ledna do 12 hodin. Po ukončení hlasování vyhlásí pořádající nezisková organizace Arnika nejoblíbenější aleje a stromořadí celé České republiky a jednotlivých krajů. „Chceme ukázat různorodost a druhovou pestrost alejí u nás, uveřejňujeme příběhy alejí a lidí, popularizujeme aleje. V neposlední řadě je soutěž určena i těm, co rádi fotí přírodu. Komu se podaří dobrá fotografie, může uspět v naší fotosoutěži,“ přiblížila cíl soutěže koordinátorka akce Karolina Kostićová.

Loni lidé nominovali 92 alejí z celé České republiky. Triumfovala tehdy dubová Alej přátelství na Sokolovsku, kterou čerstvě vysázela stovka rodin ke stému výročí založení Československa. V ročníku, ve kterém hlasovalo více než devět tisíc lidí, získala 1592 hlasů.

„Nápad na anketu se zrodil ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim v roce 2011. Anketou jsme chtěli dát lidem možnost upozornit na krásné aleje, které mají rádi nebo které sami vysadili. Anketa byla a je vzkazem pro úředníky a silničáře, že aleje jsou důležitou součástí naší krajiny a že o ně nechceme přicházet,“ doplnila Kosticóvá. Spolek Arnika pořádá mimo jiné i výsadby stromů či přednášky.

Zdroj: anika.org

Související články

Inspirace

Praha vysadí nové stromy, městu pomůžou s regulací tepla

Inspirace

Evropským zeleným městem pro rok 2017 je německý Essen

Společnost

Polární lišky jsou podle nové studie zvířecími zahradníky

Inspirace

3 způsoby, jak se každodenně naladit na přírodu a čerpat z ní

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.