Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaká bude nejkrásnější alej roku 2019? Hlasujte v anketě

Zdroj fotografie: Pixabay

Údržba zeleně či výsadba stromů – tyto aktivity sdružují a zajímají stále více lidí. Vypovídá o tom i historicky nejvyšší počet 96 nominací v anketě Alej roku, která hledá nejkrásnější alej nebo stromořadí se silným příběhem. Akce se koná již devátým rokem.

Lidé mohou na webu Alej roku vybrat stromořadí, které se jim nejvíce líbí, a poslat mu svůj hlas. Jako každý rok se hlasuje hned ve dvou kategoriích – o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii. Hlasovat je možné do úterý 7. ledna do 12 hodin. Po ukončení hlasování vyhlásí pořádající nezisková organizace Arnika nejoblíbenější aleje a stromořadí celé České republiky a jednotlivých krajů. „Chceme ukázat různorodost a druhovou pestrost alejí u nás, uveřejňujeme příběhy alejí a lidí, popularizujeme aleje. V neposlední řadě je soutěž určena i těm, co rádi fotí přírodu. Komu se podaří dobrá fotografie, může uspět v naší fotosoutěži,“ přiblížila cíl soutěže koordinátorka akce Karolina Kostićová.

Loni lidé nominovali 92 alejí z celé České republiky. Triumfovala tehdy dubová Alej přátelství na Sokolovsku, kterou čerstvě vysázela stovka rodin ke stému výročí založení Československa. V ročníku, ve kterém hlasovalo více než devět tisíc lidí, získala 1592 hlasů.

„Nápad na anketu se zrodil ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim v roce 2011. Anketou jsme chtěli dát lidem možnost upozornit na krásné aleje, které mají rádi nebo které sami vysadili. Anketa byla a je vzkazem pro úředníky a silničáře, že aleje jsou důležitou součástí naší krajiny a že o ně nechceme přicházet,“ doplnila Kosticóvá. Spolek Arnika pořádá mimo jiné i výsadby stromů či přednášky.

Zdroj: anika.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…