Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak z nás pozitivní média mohou udělat lepší lidi

Zdroj fotografie: pexels.com

Mnoho let se výzkumníci zaměřovali pouze na to, jak škodlivá jsou média pro lidi, a jak mohou měnit jejich vnímání světa jako nebezpečného místa. Nyní studie přicházejí se zjištěními, které se týkají pozitivních účinků médií.

V roce 2012 byla uveřejněna studie výzkumnice Mary Beth Oliver z Penn State Univerzity, která zjistila, že filmy dokáží probudit v člověku pocity vřelosti a štěstí, pokud jsou ve filmu zdůrazňovány hodnoty jako je sociální spravedlnost a péče o slabší. Současně tyto pocity vzbuzovaly i větší motivaci stát se lepším člověkem a vykonávat dobré věci pro druhé lidi. Pro srovnání filmy, které slouží jenom k pobavení a zasmání, motivují lidi, aby se bavili a vyhledávali popularitu.

Výsledky výzkumu naznačují, že filmy ovlivňují nejen naši touhu dělat dobré věci, ale také způsob, jakým vnímáme svět jako celek. Lidé, kteří často sledují televizi, mívají pocit, že je svět špatný. Ti, kteří si vybírají z pořadů ty povznášející, vnímají svět jako bezpečný a laskavý. Tento pozitivní náhled na svět i věci, které nás obklopují, současně zlepšuje naše zdraví.

Mezi tyto povznášející filmy patří podle studentů např. Forrest Gump, Vzpomínka na Titány, Dlouhá cesta, Zrození šampióna či Věčný svit neposkvrněné mysli. Zdůrazňují totiž hodnotu lásky, laskavosti a propojení lidí mezi sebou. Po shlédnutí těchto filmů se účastníci výzkumu cítili více propojení se svými přáteli a rodinou, stejně jako s transcendentními, spirituálními aspekty života. Pokud si tedy vybereme filmy či pořady s inspirujícím obsahem, cítíme se lépe a pečujeme tím o naše předpoklady pro lásku a laskavost.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.