Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vymřeli dinosauři? Unikátní nález mapuje poslední dny před vyhynutím druhu

Ilustrační foto: Depositphotos

Neuvěřitelný paleontologický nález umožnil vědcům nahlédnout do doby před 66 miliony let, kdy pád obrovského asteroidu ukončil jednou provždy éru dinosaurů. Fosilie prehistorických tvorů objevil v oblasti Tanis v Severní Dakotě paleontolog Robert DePalma z Univerzity v Manchesteru.

Úžasnější nález bychom si snad ani nemohli představit. Jde přesně o ty fosilie, které jsme si přáli v oblasti Tanisu najít. A teď je máme,“ uvedl DePalma. V paleontologickém nalezišti se nacházela končetina triceratopse s perfektně zachovalou kůží, embryo pterosaura i s vejcem, želva, ostatky malých savců a jejich nor a několik ryb. Vědci se domnívají, že ostatky živočichů pocházejí ze dne, kdy asteroid dopadl na Zemi. V útrobách ryb totiž našli úlomky hornin pocházejících z Mexického zálivu, kam asteroid údajně spadl, i miniaturní částice mimozemské horniny.

Tanis je sice od Mexického zálivu vzdálený 3000 kilometrů, asteroid však měřil na šířku zhruba 12 kilometrů, a tlaková vlna tak mohla vzdálenost snadno překonat. Obrovské otřesy země způsobené dopadem asteroidu podle vědců vyburcovaly záplavy, v důsledku kterých vzniklo naleziště v Severní Dakotě. Zdejší činnost paleontologů dokumentuje již tři roky televize BBC, která o posledních dnech před vyhynutím dinosaurů připravila dokumentární film s názvem Dinosaurs: The Final Day with David Attenborough. Diváci si ve filmu poprvé prohlédnou fosilie objevené v Tanisu.

Zdroj: University of Manchester, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…