Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vymřeli dinosauři? Unikátní nález mapuje poslední dny před vyhynutím druhu

Ilustrační foto: Depositphotos

Neuvěřitelný paleontologický nález umožnil vědcům nahlédnout do doby před 66 miliony let, kdy pád obrovského asteroidu ukončil jednou provždy éru dinosaurů. Fosilie prehistorických tvorů objevil v oblasti Tanis v Severní Dakotě paleontolog Robert DePalma z Univerzity v Manchesteru.

Úžasnější nález bychom si snad ani nemohli představit. Jde přesně o ty fosilie, které jsme si přáli v oblasti Tanisu najít. A teď je máme,“ uvedl DePalma. V paleontologickém nalezišti se nacházela končetina triceratopse s perfektně zachovalou kůží, embryo pterosaura i s vejcem, želva, ostatky malých savců a jejich nor a několik ryb. Vědci se domnívají, že ostatky živočichů pocházejí ze dne, kdy asteroid dopadl na Zemi. V útrobách ryb totiž našli úlomky hornin pocházejících z Mexického zálivu, kam asteroid údajně spadl, i miniaturní částice mimozemské horniny.

Tanis je sice od Mexického zálivu vzdálený 3000 kilometrů, asteroid však měřil na šířku zhruba 12 kilometrů, a tlaková vlna tak mohla vzdálenost snadno překonat. Obrovské otřesy země způsobené dopadem asteroidu podle vědců vyburcovaly záplavy, v důsledku kterých vzniklo naleziště v Severní Dakotě. Zdejší činnost paleontologů dokumentuje již tři roky televize BBC, která o posledních dnech před vyhynutím dinosaurů připravila dokumentární film s názvem Dinosaurs: The Final Day with David Attenborough. Diváci si ve filmu poprvé prohlédnou fosilie objevené v Tanisu.

Zdroj: University of Manchester, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Po dobu 4 měsíců můžete poměřit síly s IZS v darování krve, každá kapka se počítá

Vzácné bílé slůně se vykutálelo na svět v Barmě. Symbolizuje štěstí a prosperitu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…