Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak v zimě zajistit, aby pes nebo kočka přečkali mráz v pohodě a ve zdraví?

6 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nízké teploty, sníh, náledí, to vše v zimním období představuje pro naše mazlíčky riziko. Proto je důležité zohlednit specifické potřeby našich miláčků v tomto období a dopřát jim co nejlepší péči.

Péče o tlapky

Pokud jste zvyklí chodit s vaším čtyřnohým přítelem na dlouhé procházky, je důležité nezanedbat péči o tlapky. V zimě se často kvůli námrazám a sněhu můžeme setkat s tím, že jsou silnice a chodníky ošetřovány posypovou solí, která může zvířeti způsobit nepříjemná zranění. Může dojít k vysušení polštářků na tlapkách, ale hrozí i poleptání. Proto je vhodné po každé procházce omýt packy vlažnou vodou a ideálně použít i speciální krém na promazání nebo bílou vazelínu. Pokud je mazlíček náchylný na kožní onemocnění v těchto místech, je další možnou variantou pořízení speciálních ochranných botiček.

Dávejte si pozor i na situace, kdy se zvířeti mezi polštářky může zaseknout sněhová hrudka nebo kus kamínkové drti, které při chůzi mohou působit bolest, a tlapky kontrolujte. Možností je také chloupky mezi tlapkami vystříhat, aby nedocházelo k zachytávání.

Ilustrační foto: Pexels

Krmivo

Během zimních měsíců vydají venkovní psi i kočky mnohem více energie než obvykle, a to zejména kvůli udržení tělesné teploty v chladném prostředí. Proto jim dopřejte energeticky bohatou stravu a zvyšte jejich běžnou krmnou dávku. Můžete do krmiva například přidat vývar nebo doplňovat živiny rybím olejem. Díky tomu si pak zvířata mohou vytvořit dostatečnou tukovou vrstvu. Kromě stravy je nutné kontrolovat, aby jim nezamrzala voda v misce. Vhodným řešením je pořízení speciální vyhřívané misky, která zamrzání zabrání.

Riziko podchlazení

Nízké zimní teploty představují pro zvířata jedno z největších rizik. Proto je potřeba umět poznat první příznaky toho, kdy mu hrozí podchlazení. Nejčastější projevy jsou kňučení, třes, zpomalené reakce až apatie. Uši a končetiny bývají na dotek studené. Pokud se vám podaří podchlazení zachytit v počátečním stádiu, stačí zvíře postupně zahřívat, například užitím termoláhve. Pokud tělesná teplota klesne pod hranici 35°C, je nutné vyhledat odbornou veterinární pomoc. Nejlepší je ale těmto situacím předcházet. Je důležité nenechávat zvíře po procházce v chladném prostředí, pokud promokne, nevhodné je i dlouhé čekání (například před obchodem) v nízkých teplotách, a pozor je třeba dát i na aportování sněhových koulí, což může být pro zvíře zábava, nicméně velké množství může zapříčinit právě riziko podchlazení.

Jedním z rizik je také výskyt omrzlin. Nejčastěji mohou vznikat na konci ocasu, u pejsků na šourku (zejména u jezevčíků, kteří mají bříško položeno nízko), na tlapkách nebo ušních boltcích. Pokud se vyskytnou, je třeba zvíře umístit do teplého prostředí a omrzliny postupně rozmrazovat v teplé vodní lázni. Místa výskytu nesmíme mnout. Po ošetření vodou je vhodné aplikovat pečující přípravek s obsahem aloe vera nebo se sulfadiazinem stříbrným. Nezbytná je i kontrola u veterinárního lékaře.

Oblečení a bouda

Pokud váš mazlíček patří k plemenům s krátkou či řídkou srstí, ideální je mu do chladnějších měsíců pořídit vhodný obleček, který bude nejlépe nepromokavý a bude krýt záda i bedra. Obleček dopřejte i starším psům, štěňatům a fenkám po porodu. Pokud vaše zvíře tráví většinu času venku, přizpůsobte tomu i jeho zázemí. Pro psy je vhodné opatřit boudu, která bude tak akorát velká, aby netrvalo příliš dlouho ji zahřát. Vnitřek je vhodné vystlat dekou nebo kobercem. Kočky, které žijí převážně venku, by měly v zimních měsících mít přístup k teplému místu, kde se budou moci schovat. Vhodné jsou například polystyrenové boudičky, které můžeme vystlat.

Ilustrační foto: Pexels

Nachlazení a úrazy

Zvířata může v zimě potkat i nachlazení. Psi mohou dokonce onemocnět angínou, kašlem nebo chřipkou. Častý je výskyt zánětu horních cest dýchacích a průdušnice, kterému se přezdívá psincový kašel. Projevuje se ostrým kašlem, nechutenstvím a apatií. Důležité je onemocnění podchytit včas, pokud je tak učiněno, je léčba snadná. Pokud nedojde k včasné léčbě, může se kašel překlenout až v nebezpečný zápal plic.

Velmi častým případem v zimních měsících jsou různé úrazy. Může jít o drobné naraženiny, ale i zlomeniny. Nebezpečí číhá především na náledí, kde hrozí uklouznutí, nebo na běžkařských či lyžařských trasách, pokud svého parťáka berete s sebou sportovat. V tomto případě se vyplatí mít zařízené pojištění, které pokryje případné náklady spojené s léčbou a zajistí zvířeti kvalitní péči.

Zdroj: Lukáš Pololáník, vetpol.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…