Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak úspěšně zabránit hackerskému útoku? Přinášíme desatero bezpečného chování na internetu

Ilustrační foto: Pexels

Riziko úniku svých dat v důsledku hackerského útoku můžeme výrazně snížit dodržením základních pravidel bezpečnosti na internetu. Na jednotlivé kroky jsme se zeptali odborníků, kteří dali dohromady deset základních metod obrany proti útokům.

Používejte antivirové programy

Sice si za ně možná připlatíte, ale antiviry jsou investice, která se vyplatí.

Zveřejňujte o sobě co nejméně údajů

Předtím než něco osobního zveřejníte na internetu, důkladně zvažte, zda to tam opravdu musí být.

Používejte kvalitní, jedinečná hesla

Kvalitní heslo má minimálně 8 znaků a skládá se z kombinace malých a velkých písmen, čísel a speciálních znaků. Mělo by se jednat o heslo, které není snadné uhádnout. „Lidé o sobě často zveřejňují zbytečně moc osobních informací, ze kterých útočníci snadno odvodí hesla pro zabezpečení. Útočník používá různé kombinace následujících údajů k prolomení hesla: jméno a příjmení, datum narození, jméno domácího mazlíčka, záliby či adresa bydliště,“ uvedl specialista kybernetické bezpečnosti Jan Šaroch. Heslo si ideálně nikam nezapisujte, ani jej nikomu nesdělujte.

Ilustrační foto: Pexels

Plaťte na internetu chytře

Pro platby na internetu používejte kartu, kde je minimum finančních prostředků. Úspory si ukládejte na spořící účet oddělený od vašeho běžného účtu.

Pravidelně zálohujte svoje data

Všechna data zálohujte alespoň jednou měsíčně a nechávejte si alespoň tři zálohy dozadu.

Používejte pouze známé a ověřené technologie

Pod rizikové chování na internetu patří stahování aplikací z neověřených zdrojů, instalace kradeného softwaru či stahování nelegálních materiálů. Tato data bývají často infikovaná viry a mohou sledovat naši aktivitu na internetu.

Ilustrační foto: Pexels

Pravidelně aktualizujte programy i operační systém

Používejte vždy nejnovější verze všech programů. Staré verze mohou mít bezpečnostní chyby, které z vás udělají snadnější terč hackerů.

Nikdy nesdělujte svá hesla přes internet či telefon

Prakticky nikdo vás nepožádá o sdělení hesla nebo čísla bankovní karty emailem. Pokud takový e-mail přijde, s téměř 100 % pravděpodobností se jedná o útok,“ upozornil specialista na ochranu osobních údajů Luděk Nezmar. Odborníci tedy radí nereagovat na podezřelé SMS zprávy z cizích čísel požadující zaslání přístupových údajů, neotevírat nevyžádanou poštu a nesdělovat nikomu svá hesla přes telefon ani e-mail.

Ilustrační foto: Pexels

Používejte dvoufaktorové ověření při přihlašování do služeb

Dvoufaktorové ověření je důležité především u e-mailových schránek. Útočník s přístupem k vašim e-mailům totiž jednoduše získá přístupy i k dalším účtům. Funkci lze snadno získat v nastavení zabezpečení schránky. Kromě samotného hesla pak ověříte svoji totožnost potvrzením v mobilní aplikaci nebo heslem zaslaným do SMS zprávy. „Jedná se o drobné zdržení pro vás a ve většině případů o nepřekonatelnou překážku pro případného útočníka,“ uvedl odborník na online bezpečnost Ondřej Svoboda.

Ověřte si, že je server zabezpečen proti odposlouchávání

Při zadávání citlivých informací na internetu je dobré sledovat, zda je server pořádně zabezpečený. „Pokud se vedle názvu domény objevuje zámeček, je stránka dobře šifrována proti odposlouchávání a jedná se o celkem bezpečný server,“ vysvětlil IT specialista Jakub Dostál.

Zdroj: Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…