Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak urychlit obnovu lesů? Nadějí je modřín opadavý

Ilustrační foto: Pixabay

V českých lesích je zastoupen jen nepatrně, přitom jde o superhrdinu z říše rostlin. Modřín je odolnější proti nemocem, hmyzu, houbám, chemickým látkám i přírodním vlivům. Tam, kde roste, se zvyšuje produktivita dřevin a klesá jejich ohrožení stresem ze sucha. Navíc se samovolně a nechtěně nešíří.

„Stále tedy existují porostní směsi, kterým dosud nebyla z pohledu jejich produkčního potenciálu, ekologických nároků či efektu smíšení věnována patřičná pozornost a sem patří i směsi s modřínem,“ vysvětlil Jan Světlík z Ústavu ekologie lesa na Mendelově univerzitě. Díky opadavosti modřínu rychle vzniká nadprůměrně kvalitní biomasa. Jeho korunou navíc proniká více světla i srážek, což napomáhá růstu rozmanitějších podrostů včetně vzácnějších druhů rostlin.

Modřín může svou schopností růst na holinách a pozitivním působením na rozvoj dalších rostlin vyřešit některé z problémů souvisejících se zalesňováním. Jeho vysazování do smíšených porostů zapadá také do současné strategie obnovy lesů. Ta klade důraz na zvýšený podíl listnatých stromů, jejichž sazeničky v roce 2019 poprvé předčily ty jehličnaté. I přesto se zdá, že bude modřín opadavý pro naše potomky více než jen exotickým exemplářem z učebnice biologie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…