V českých lesích je zastoupen jen nepatrně, přitom jde o superhrdinu z říše rostlin. Modřín je odolnější proti nemocem, hmyzu, houbám, chemickým látkám i přírodním vlivům. Tam, kde roste, se zvyšuje produktivita dřevin a klesá jejich ohrožení stresem ze sucha. Navíc se samovolně a nechtěně nešíří.
„Stále tedy existují porostní směsi, kterým dosud nebyla z pohledu jejich produkčního potenciálu, ekologických nároků či efektu smíšení věnována patřičná pozornost a sem patří i směsi s modřínem,“ vysvětlil Jan Světlík z Ústavu ekologie lesa na Mendelově univerzitě. Díky opadavosti modřínu rychle vzniká nadprůměrně kvalitní biomasa. Jeho korunou navíc proniká více světla i srážek, což napomáhá růstu rozmanitějších podrostů včetně vzácnějších druhů rostlin.
Modřín může svou schopností růst na holinách a pozitivním působením na rozvoj dalších rostlin vyřešit některé z problémů souvisejících se zalesňováním. Jeho vysazování do smíšených porostů zapadá také do současné strategie obnovy lesů. Ta klade důraz na zvýšený podíl listnatých stromů, jejichž sazeničky v roce 2019 poprvé předčily ty jehličnaté. I přesto se zdá, že bude modřín opadavý pro naše potomky více než jen exotickým exemplářem z učebnice biologie.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…