Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak správně na pravopis? Sledujte sociální sítě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Asi si řeknete, že sociální sítě nejsou zrovna přehlídkou správné gramatiky. Ovšem i češtináři jdou s dobou a zakládají zajímavé profily, kde osvětlují nejčastější chyby, které v rodném jazyce děláme. Koho stojí za to sledovat?

Věděli jste třeba, že správně někoho protežujeme před ostatními? A protěžuje se pouze kufr, který neseme do schodů. Nebo že můžete používat spisovně jak slovo brýle, tak brejle nebo polévka a polívka? To, a ještě mnohem víc, vám tyto účty objasní.

Hned několik profilů s tisícovkami sledujících najdete na Instagramu. Pravidelně přidávají různé češtinářské špeky a upozorňují na rozmáhající se nešvary. Nejznámější a nejsledovanější je rozhodně účet Červená propiska, kde u špatných a správných variant používají smajlíky, které vám hned řeknou, co (ne)použít. Pak tu máme třeba Čeština na pohodu nebo Češtinářské špeky. Pokud byste se chtěli dozvědět i něco o hovorové češtině, které se neustále rozvíjí, koukněte na zajímavý profil Čeština 2.0.

V profesních sférách je velmi známá a hojně sledovaná korektorka Alžběta Vintrová a její Pravopisné jednohubky. Můžete sledovat její LinkedIn profil nebo se na jejím webu upsat k pravidelné češtinářské náloži e-mailem.

Pokud si nějakým výrazem nejste jistí, nemusíte v knihovně hledat Pravidla českého pravopisu. Najdete je totiž na webu. Existuje i Internetová jazyková příručka provozovaná Ústavem pro jazyk český, kde byste měli najít odpověď na každou jazykovou nesnázi.

Zdroj: Internetová jazyková příručka, Pravidla českého pravopisu, Červená propiska, Češtinářské špeky, Čeština na pohodu, Čeština 2.0, Pravopisné jednohubky

Související články

Zaručeně zlepší den

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…