Laskavec v každém z nás? Za laskavé se považuje milion Čechů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Laskavec
InspiraceSpolečnostZ domova 2 minuty radosti

„Samou přirozeností laskavosti je šířit se. Budeš-li laskavý k druhým, budou dnes laskaví k tobě a zítra k někomu jinému.“ To řekl duchovní a myslitel Šrí Činmoj. A já se pod to mohu z vlastní zkušenosti podepsat. Laskavost si navíc svou sílu drží i v očích široké veřejnosti.

Co to vlastně je, laskavost? Většina respondentů agentury STEM si pod tímto pojmem představí ochotu pomáhat svému okolí a taky milého, hodného a dobrého člověka. Za laskavé se považuje asi milion Čechů, právě tolik se jich zapojuje do pravidelných dobrovolnických aktivit. Alespoň jednorázově jich takto pomůže hned čtyřnásobek. „Jsou to desítky milionů hodin práce, které nejsou nijak nebo jen symbolicky ohodnocené. Často máme tendenci všechno přepočítávat na peníze, ale tady se jasně ukazuje, že pro spoustu lidí peníze nemusí být až tak podstatné,“ uvádí ředitel agentury Martin Buchtík.

Laskavost navíc plodí další laskavost. „Je vědecky potvrzeno, že je laskavost nakažlivá. Kdykoli konáme dobré skutky, nebo jen rozdáváme úsměvy, vždy se vedle vás najde někdo, koho svým chováním můžete inspirovat,“ vysvětluje Tomáš Řemínek, ředitel Nadace Karla Janečka. I proto se nadace snaží k podobné aktivitě motivovat širokou veřejnost. Od roku 2017 vyhledává dobrosrdečné lidi a každý měsíc jednomu (případně dvojici) udělí titul Laskavec.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec