Víte, jak zpívání ve sprše souvisí se spotřebou vody? Nebo že chleba může sloužit k předmývání nádobí? Pokud vás zajímá, jak zbytečně neplýtvat vodou a ochránit současně vaši peněženku i přírodu, inspirujte se několika tipy, které jsou netradiční, jednoduché a přitom chytré.
Způsobů, kterými se dá voda v domácnosti ušetřit, je nespočet. Zásadním krokem je uvědomit si, kolik vody za jakým účelem používáme a jestli je nutné ji po jednom použití hned vylít. Na tuto problematiku se u nás zaměřuje několik iniciativ jako například Zalej mě! projekt Šetříme vodu spolu nebo Počítáme s vodou.
Pro začátek stačí dodržovat pět snadných tipů:
Na tento způsob přišli v Jihoafrické republice, sužované nedostatkem vody. Vymysleli proto dvouminutové písně do sprchy, aby v ní netrávili zbytečně moc času. K poslechu jsou na stránkách 2minutesshowersongs.
Vodu použitou na vaření vajec je díky obsahu prospěšných minerálů a schopnosti udržovat optimální ph půdy možné použít k zalévání květin. Ke stejnému účelu je možné po vzoru Španělů použít i vodu z misek domácích mazlíčků.
Jak radí Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica, „vodu z uvařených brambor můžete po vychlazení jednoduše vypít. Zachycenou vodou z pračky zase díky obsahu pracího prášku snadno umyjete toaletu.„
Ve Francii nebo Rumunsku je zvykem vytírat zbytky polévky z talíře chlebem. Z nádobí se tak dostanou přebytečné zbytky jídla. I když se to nezdá, předmýváním nádobí před vložením do myčky se v Česku podle analýzy Ipsos vyplýtvá každý rok 3,8 miliard litrů vody, což je objem, který by dokázal naplnit největší přírodní jezero v Česku, Černé jezero. „Nádobí byste měli dávat do myčky bez velkých nečistot a zbytků jídla. Jedná se nejen o plýtvání jídla, ale i znečištění vody samotné. Talíř můžete setřít chlebem, hrnec stěrkou a mastné zbytky papírem, který patří do tříděného biologického odpadu,“ doplňuje Yvonna Gaillyová.
Jedná se o využití tzv. šedé vody, tedy vody použité během mytí rukou a těla. Dostupné systémy zachycující šedou vodu se používají hlavně v novostavbách. S inovativním řešením přišli v Japonsku. Můžete tam narazit na speciální záchody, jejichž vrchní část tvoří malé umyvadlo. Když si lidé myjí ruce, voda automaticky teče do nádržky, kterou se poté toaleta spláchne. Vodu ale můžeme schraňovat i ručně, například z napuštěné vany.
Tento tip je velice jednoduchý a prostý – používejte méně nádobí a nebudete muset tolik plýtvat vodou kvůli jeho častému mytí. V zahraničí jsou oblíbené tzv. one pot meals, tedy jídla, která uvaříte pouze za pomoci jednoho hrnce či pánvičky. Na internetu najdete spousty receptů, mezi které patří těstoviny, rizoto či gnocci.
Zdroj: Ekologický institut Veronica
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…