Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak šetřit vodou u vás doma? Pět netradičních tipů vám napoví

Ilustrační foto: Pixabay

Víte, jak zpívání ve sprše souvisí se spotřebou vody? Nebo že chleba může sloužit k předmývání nádobí? Pokud vás zajímá, jak zbytečně neplýtvat vodou a ochránit současně vaši peněženku i přírodu, inspirujte se několika tipy, které jsou netradiční, jednoduché a přitom chytré.

Způsobů, kterými se dá voda v domácnosti ušetřit, je nespočet. Zásadním krokem je uvědomit si, kolik vody za jakým účelem používáme a jestli je nutné ji po jednom použití hned vylít. Na tuto problematiku se u nás zaměřuje několik iniciativ jako například Zalej mě! projekt Šetříme vodu spolu nebo Počítáme s vodou.

Pro začátek stačí dodržovat pět snadných tipů:

Zpívejte si dvě minuty ve sprše

Na tento způsob přišli v Jihoafrické republice, sužované nedostatkem vody. Vymysleli proto dvouminutové písně do sprchy, aby v ní netrávili zbytečně moc času. K poslechu jsou na stránkách 2minutesshowersongs.

Využijte vodu z vaření vajec i misek domácích miláčků

Vodu použitou na vaření vajec je díky obsahu prospěšných minerálů a schopnosti udržovat optimální ph půdy možné použít k zalévání květin. Ke stejnému účelu je možné po vzoru Španělů použít i vodu z misek domácích mazlíčků.

Ilustrační foto. Zdroj Pixabay

Jak radí Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica, „vodu z uvařených brambor můžete po vychlazení jednoduše vypít. Zachycenou vodou z pračky zase díky obsahu pracího prášku snadno umyjete toaletu.

Talíře vytírejte chlebem

Ve Francii nebo Rumunsku je zvykem vytírat zbytky polévky z talíře chlebem. Z nádobí se tak dostanou přebytečné zbytky jídla. I když se to nezdá, předmýváním nádobí před vložením do myčky se v Česku podle analýzy Ipsos vyplýtvá každý rok 3,8 miliard litrů vody, což je objem, který by dokázal naplnit největší přírodní jezero v Česku, Černé jezero. „Nádobí byste měli dávat do myčky bez velkých nečistot a zbytků jídla. Jedná se nejen o plýtvání jídla, ale i znečištění vody samotné. Talíř můžete setřít chlebem, hrnec stěrkou a mastné zbytky papírem, který patří do tříděného biologického odpadu,“ doplňuje Yvonna Gaillyová.

RNDr. Yvonna Gallyová. Soukromý archiv Yvonny Gallyové

Splachujte již použitou vodou

Jedná se o využití tzv. šedé vody, tedy vody použité během mytí rukou a těla. Dostupné systémy zachycující šedou vodu se používají hlavně v novostavbách. S inovativním řešením přišli v Japonsku. Můžete tam narazit na speciální záchody, jejichž vrchní část tvoří malé umyvadlo. Když si lidé myjí ruce, voda automaticky teče do nádržky, kterou se poté toaleta spláchne. Vodu ale můžeme schraňovat i ručně, například z napuštěné vany.

Vařte jen v jednom hrnci

Tento tip je velice jednoduchý a prostý – používejte méně nádobí a nebudete muset tolik plýtvat vodou kvůli jeho častému mytí. V zahraničí jsou oblíbené tzv. one pot meals, tedy jídla, která uvaříte pouze za pomoci jednoho hrnce či pánvičky. Na internetu najdete spousty receptů, mezi které patří těstoviny, rizoto či gnocci.

Zdroj: Ekologický institut Veronica

Související články

Zaručeně zlepší den

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…