Správně posekat trávník se zdá být v dnešní době už uměním. Většinou vidíme na krátko posečené plochy, což je však vysoce neefektivní, zejména v době, kdy čelíme vysokým teplotám. Proto se v tomto článku zaměříme na to, jak správně trávu sekat. Návod sdílely České noviny.
Pro zmírnění dopadů extrémních teplot by lidé neměli sekat trávníky na krátko. Města potřebují maximum zeleně a vodních prvků, aby lépe čelila vlnám veder. Vyšší tráva pomáhá udržet vlhkost, méně se vysušuje a nepotřebuje tolik zalévat. Zároveň se stává útočištěm pro hmyz, který by jinak pobyt v rozpálené m prostředí nepřežil. „Pokud máte možnost na zahrádce nebo jinde, tak je dobré zadržovat vodu. Můžeme se zamyslet nad svou vodní stopou, to znamená kolik vody spotřebujeme během dne. Zamyslet se nad tím, zda denně potřebujeme napuštěnou vanu, nebo nám stačí rychlá sprcha. Jestli je potřeba napouštět bazén na zahradě, nebo zda nám stačí veřejné koupaliště,“ uvedl expert Lukáš Dolák z brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Ideálně by se měla tráva sekat, když je suchá, aby nedošlo k poškození trávníku. Doporučená frekvence sečení se odvíjí od ročního období. V létě by mělo stačit jednou za dva týdny. Na mladou trávu je lepší použít kosu než motorovou sekačku.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Českých novin a Radíme Jak
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…