I netopýři ocení naši péči. V zámeckém areálu Kynžvart na Chebsku pro ně vysazují stromy s cílem podpořit biodiverzitu v tamním areálu. Zimu pak mohou přečkat v nově zrekonstruovaném sklepě.
Odborní pracovníci nyní vysazují nové stromy, které budou do budoucna sloužit jako letní stanoviště netopýrů. Od začátku roku přitom mají na kontě už 78 zasazených stromů a 800 keřů. Zvolili původní druhy, které byly použity i při zakládání parku. „Dřeviny jako jsou buky a duby, které běžně rostou i na našem území totiž ve svém pozdějším věku vytváří různé dutiny, které poskytují vhodné prostředí pro stanoviště netopýrů nebo i hmyzu, kterým se živí,” uvedl kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink. V zámeckém areálu navíc nainstalovali okolo 90 budek pro netopýry.
Vedení zámku nechalo opravit také jeden z bývalých zámeckých sklepů, kde netopýři zimují. Zimoviště netopýrů v areálu ochránci přírody každoročně zkoumají. Při posledním sčítání zde bylo zaznamenáno asi sedm druhů, jako je netopýr černý, ušatý nebo hvízdavý. Kynžvartská netopýří populace je sice malá, ale stabilní. Cílem vybudování nových stanovišť v parku je navýšení počtu těchto létajících savců.
Zámek Kynžvart patří mezi nejvýznamnější památky ve správě Národního památkového ústavu. Památkový areál patří se svými 245 hektary mezi největší v České republice a jeho část má statut národní kulturní památky. Je držitelem ceny Europa nostra.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…