Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se žije na zámku? Netopýři se v Kynžvartu dočkali nového útočiště

Ilustrační foto: Pixabay

I netopýři ocení naši péči. V zámeckém areálu Kynžvart na Chebsku pro ně vysazují stromy s cílem podpořit biodiverzitu v tamním areálu. Zimu pak mohou přečkat v nově zrekonstruovaném sklepě.

Odborní pracovníci nyní vysazují nové stromy, které budou do budoucna sloužit jako letní stanoviště netopýrů. Od začátku roku přitom mají na kontě už 78 zasazených stromů a 800 keřů. Zvolili původní druhy, které byly použity i při zakládání parku. „Dřeviny jako jsou buky a duby, které běžně rostou i na našem území totiž ve svém pozdějším věku vytváří různé dutiny, které poskytují vhodné prostředí pro stanoviště netopýrů nebo i hmyzu, kterým se živí,” uvedl kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink. V zámeckém areálu navíc nainstalovali okolo 90 budek pro netopýry.

Výsadba stromů je součástí projektu Podpora biodiverzity netopýrů v bavorsko-českém pohraničí. Foto: Zámek Kynžvart

Vedení zámku nechalo opravit také jeden z bývalých zámeckých sklepů, kde netopýři zimují. Zimoviště netopýrů v areálu ochránci přírody každoročně zkoumají. Při posledním sčítání zde bylo zaznamenáno asi sedm druhů, jako je netopýr černý, ušatý nebo hvízdavý. Kynžvartská netopýří populace je sice malá, ale stabilní. Cílem vybudování nových stanovišť v parku je navýšení počtu těchto létajících savců.

Zámecký areál je opravdu rozsáhlý. Foto: Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart patří mezi nejvýznamnější památky ve správě Národního památkového ústavu. Památkový areál patří se svými 245 hektary mezi největší v České republice a jeho část má statut národní kulturní památky. Je držitelem ceny Europa nostra.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…