Jak se zbavit plastů a zároveň pomoci lékařům? V Ugandě přišli se skvělým řešením

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Facebook Takataka Plastics

S nedostatkem ochranných pomůcek v nemocnicích se v posledních měsících potýká řada zemí. Po celém světě tak vznikají nejrůznější varianty řešení tohoto problému. V Ugandě vymysleli způsob, jak ochranné štíty vyrábět z vyhozených PET lahví. Komě toho, že vynález pomůže zdravotníkům, využitím odpadu také přispěje k recyklaci a ochraně životního prostředí.

S nápadem přišli Peter Okwoko a Paige Balcom z firmy Takata Plastics. Firma se zabývá recyklací plastového odpadu, z něhož vyrábí stavební materiály – tedy například střešní tašky nebo dlaždice. Když na sociální sítě umístili fotku s prototypem jejich štítu, přišla překvapivě rychlá reakce. „Doktor z regionální nemocnice v Gulu nás požádal, abychom rychle vyrobili deset štítů, protože jich neměli dostatek,“ vysvětlil Okwoko.

Kromě PET lahví se používá na výrobu štítů také odpadní materiál z nemocnic, jako jsou například použité kapačky. Celá výroba pak zabere dva dny, ve kterých musí pracovníci odpadní materiál roztřídit, vyčistit, roztavit a následně pomocí formy vytvořit požadovaný tvar štítu. K němu pak připnou nastavitelný řemen na hlavu, který bývá například ze starých cyklistických duší. Firma vyrábí jak jednorázové štíty, které stojí asi jeden dolar, tak pomůcky na více použití za cenu necelých tří dolarů.

Zdroj: reuteres.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová