Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zbavit plastů a zároveň pomoci lékařům? V Ugandě přišli se skvělým řešením

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Facebook Takataka Plastics

S nedostatkem ochranných pomůcek v nemocnicích se v posledních měsících potýká řada zemí. Po celém světě tak vznikají nejrůznější varianty řešení tohoto problému. V Ugandě vymysleli způsob, jak ochranné štíty vyrábět z vyhozených PET lahví. Komě toho, že vynález pomůže zdravotníkům, využitím odpadu také přispěje k recyklaci a ochraně životního prostředí.

S nápadem přišli Peter Okwoko a Paige Balcom z firmy Takata Plastics. Firma se zabývá recyklací plastového odpadu, z něhož vyrábí stavební materiály – tedy například střešní tašky nebo dlaždice. Když na sociální sítě umístili fotku s prototypem jejich štítu, přišla překvapivě rychlá reakce. „Doktor z regionální nemocnice v Gulu nás požádal, abychom rychle vyrobili deset štítů, protože jich neměli dostatek,“ vysvětlil Okwoko.

Kromě PET lahví se používá na výrobu štítů také odpadní materiál z nemocnic, jako jsou například použité kapačky. Celá výroba pak zabere dva dny, ve kterých musí pracovníci odpadní materiál roztřídit, vyčistit, roztavit a následně pomocí formy vytvořit požadovaný tvar štítu. K němu pak připnou nastavitelný řemen na hlavu, který bývá například ze starých cyklistických duší. Firma vyrábí jak jednorázové štíty, které stojí asi jeden dolar, tak pomůcky na více použití za cenu necelých tří dolarů.

Zdroj: reuteres.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…