Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se bránit proti náletům komárů? Červené oblečení v létě raději nechejte doma

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Barva našeho oblečení může rozhodnout, jestli se staneme terčem komářího útoku, či nikoliv. Zjištění učinili vědci z Univerzity ve Washingtonu, kteří zkoumali zrakové podněty přitažlivé pro samice komárů.

Z dřívějších studií již víme, že komáry kromě pachu našeho potu přitahuje také vydechovaný oxid uhličitý. Zatímco kvalitní repelenty náš pot účinně zamaskují, s oxidem uhličitým si neporadí. Proto se často stáváme obětmi komářích náletů, přestože jsme nastříkaní od hlavy až k patě. Vědci však díky experimentům přišli na zajímavé řešení.

Odhalili totiž, že komáři preferují některé barvy před jinými. Zatímco červená, oranžová, černá a tyrkysová jsou pro ně vyloženě lákadlem, barvy jako modrou, zelenou, bílou či fialovou zcela ignorují. „Když komár ucítí oxid uhličitý, jeho mozek vyšle signál k očím, která začnou hledat specifické barvy spojené s potenciálním hostitelem,“ uvedl autor studie zveřejněné v časopise Nature Communications Jeffrey Riffel. Kromě snížení počtu svědivých štípanců a alergických reakcí tak může zjištění přispět i k omezení přenosu malárie či horečky zika z komára na člověka.

Zdroj: NEW ATLAS, Optimistdaily, Nature Communications

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…