Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se bránit proti náletům komárů? Červené oblečení v létě raději nechejte doma

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Barva našeho oblečení může rozhodnout, jestli se staneme terčem komářího útoku, či nikoliv. Zjištění učinili vědci z Univerzity ve Washingtonu, kteří zkoumali zrakové podněty přitažlivé pro samice komárů.

Z dřívějších studií již víme, že komáry kromě pachu našeho potu přitahuje také vydechovaný oxid uhličitý. Zatímco kvalitní repelenty náš pot účinně zamaskují, s oxidem uhličitým si neporadí. Proto se často stáváme obětmi komářích náletů, přestože jsme nastříkaní od hlavy až k patě. Vědci však díky experimentům přišli na zajímavé řešení.

Odhalili totiž, že komáři preferují některé barvy před jinými. Zatímco červená, oranžová, černá a tyrkysová jsou pro ně vyloženě lákadlem, barvy jako modrou, zelenou, bílou či fialovou zcela ignorují. „Když komár ucítí oxid uhličitý, jeho mozek vyšle signál k očím, která začnou hledat specifické barvy spojené s potenciálním hostitelem,“ uvedl autor studie zveřejněné v časopise Nature Communications Jeffrey Riffel. Kromě snížení počtu svědivých štípanců a alergických reakcí tak může zjištění přispět i k omezení přenosu malárie či horečky zika z komára na člověka.

Zdroj: NEW ATLAS, Optimistdaily, Nature Communications

Související články

Zaručeně zlepší den

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…