Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak rozeznat nepravdivé zprávy? Češi vyvinuli unikátní software na odhalování dezinformací

Do budoucna by díky softwaru mohly státní instituce rychleji odhalovat a vyvracet falešné zprávy, a tím utnout jejich šíření už v samém zárodku. Zdroj: Pixabay

Co je pravda a co lež? Na nepravdivé informace neboli fake news narazí jednou za čas každý. Někdy však může být náročné je rozpoznat. Češi proto vyvinuli umělou inteligenci, která s jejich odhalováním pomůže.

Systém od společnosti Cogniware monitoruje příspěvky na internetu a na základě pochopení obsahu zprávy, sociálních interakcí a dalších událostí na fake news zavčas upozorní. Umělá inteligence navíc neověřuje fakta, nepracuje s žádným encyklopedickým seznamem. Systém funguje na bázi neuronových sítí a postupně se tak učí a soustředí na to, co mají dezinformace společné. Obvykle se jedná o slovní obraty a spojení. 

„V této době se těžko rozlišuje, co je pravda a co lež. Dezinformace se staly běžným nástrojem v boji o veřejné mínění, které může mít citelné dopady pro samotné fungování státu. Systém, který vyvíjíme, může státům výrazně pomoci. Odhalování fake news se totiž stává otázkou národní bezpečnosti,“ říká majitel české společnosti Cogniware Ján Račko.

Uplatnění najde software především ve státních složkách, které dezinformace odhalují. Podle tvůrců systému se fake news šíří nejlépe na sociálních sítích, kde se během okamžiku dostanou k desítkám tisíc uživatelů. Sledování jejich autorů je tak poměrně složité.

Související články

Z domova

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Inspirace

Mladý doktor na svém Instagramu bojuje proti medicínským bludům

Společnost

Facebook nasadil kontrolory do boje s dezinformacemi

Byznys

Nápadem roku 2016 je start-up učící počítače rozumět zvukům

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.