Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak rozeznat nepravdivé zprávy? Češi vyvinuli unikátní software na odhalování dezinformací

Do budoucna by díky softwaru mohly státní instituce rychleji odhalovat a vyvracet falešné zprávy, a tím utnout jejich šíření už v samém zárodku. Zdroj: Pixabay

Co je pravda a co lež? Na nepravdivé informace neboli fake news narazí jednou za čas každý. Někdy však může být náročné je rozpoznat. Češi proto vyvinuli umělou inteligenci, která s jejich odhalováním pomůže.

Systém od společnosti Cogniware monitoruje příspěvky na internetu a na základě pochopení obsahu zprávy, sociálních interakcí a dalších událostí na fake news zavčas upozorní. Umělá inteligence navíc neověřuje fakta, nepracuje s žádným encyklopedickým seznamem. Systém funguje na bázi neuronových sítí a postupně se tak učí a soustředí na to, co mají dezinformace společné. Obvykle se jedná o slovní obraty a spojení. 

„V této době se těžko rozlišuje, co je pravda a co lež. Dezinformace se staly běžným nástrojem v boji o veřejné mínění, které může mít citelné dopady pro samotné fungování státu. Systém, který vyvíjíme, může státům výrazně pomoci. Odhalování fake news se totiž stává otázkou národní bezpečnosti,“ říká majitel české společnosti Cogniware Ján Račko.

Uplatnění najde software především ve státních složkách, které dezinformace odhalují. Podle tvůrců systému se fake news šíří nejlépe na sociálních sítích, kde se během okamžiku dostanou k desítkám tisíc uživatelů. Sledování jejich autorů je tak poměrně složité.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Legalizace marihuany v Německu je na spadnutí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…