Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Projekt můžete podpořit i koupí plecháčku. Foto: Aleš Planka

Letos probíhá 5. ročník projektu 32 vrcholů. Projekt začínal se seznamem dvaatřiceti vrcholů hor v Beskydech, loni přibyly Jeseníky a letos se dočkal dalšího rozšíření o Krušné hory. Výzva trvá celý rok a je na vás, která pohoří a pořadí vrcholů zvolíte. Samotná registrace je bezplatná, na dobročinné účely můžete přispět koupí speciálních podporovatelských balíčků, kde získáte diplom či tričko s logem výzvy.

Projekt napadl nadšenou sportovkyni Mirku Kováčovou, která se svou dcerou Denisou a horským srdcařem Lubošem organizuje tento projekt už od roku 2017. Seznam hor je každý rok trochu odlišný, před třemi lety ho organizátoři rozšířili i o hory v sousedních státech, tedy na Slovensku, v Polsku a Německu. Pokořené vrcholy si můžete odškrtávat na vytištěném seznamu nebo v mobilní aplikaci 32 vrcholů.

Tým 32 vrcholů Beskyd (Mirka Kováčková, Denisa Kozilová, Luboš Dražný). Foto: se svolením Jana Kotláře

V současnosti si můžete například v Beskydech vybrat ze dvou druhů výzev. Pro zdatnější turisty je zde 32 vrcholů, kde se objevují ty nejvyšší, tedy Lysá hora, Smrk či Malchor. Rodiny s dětmi si pak můžou vybrat jednodušší seznam 32 vrcholků Beskyd. U Jeseníků nechybí Praděd či Keprník a v krušnohorském seznamu neminete Klínovec nebo Blatenský vrch. Mezi další výzvy patří Beskydská Štreka a Jesenická Štreka, což jsou 62 a 50 kilometrů dlouhé trasy, které se snažíte ujít za co nejkratší dobu.

Výtěžek, který projekt dosud získal, putoval na podporu Mobilního hospice Ondrášek, Soukromou ZŠ pro děti s více vadami v Ostravě nebo organizaci PESTRÁ, která se zabývá asistencí psů pro lidi s postižením. V předchozích letech věnovali organizátoři výtěžek na léčbu dětí, chlapečka Štěpánka či Matyáška. Pro Matyáška dokázali vybrat 150 tisíc korun.

Zdroj: 32vrcholu.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…