Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Projekt můžete podpořit i koupí plecháčku. Foto: Aleš Planka

Letos probíhá 5. ročník projektu 32 vrcholů. Projekt začínal se seznamem dvaatřiceti vrcholů hor v Beskydech, loni přibyly Jeseníky a letos se dočkal dalšího rozšíření o Krušné hory. Výzva trvá celý rok a je na vás, která pohoří a pořadí vrcholů zvolíte. Samotná registrace je bezplatná, na dobročinné účely můžete přispět koupí speciálních podporovatelských balíčků, kde získáte diplom či tričko s logem výzvy.

Projekt napadl nadšenou sportovkyni Mirku Kováčovou, která se svou dcerou Denisou a horským srdcařem Lubošem organizuje tento projekt už od roku 2017. Seznam hor je každý rok trochu odlišný, před třemi lety ho organizátoři rozšířili i o hory v sousedních státech, tedy na Slovensku, v Polsku a Německu. Pokořené vrcholy si můžete odškrtávat na vytištěném seznamu nebo v mobilní aplikaci 32 vrcholů.

Tým 32 vrcholů Beskyd (Mirka Kováčková, Denisa Kozilová, Luboš Dražný). Foto: se svolením Jana Kotláře

V současnosti si můžete například v Beskydech vybrat ze dvou druhů výzev. Pro zdatnější turisty je zde 32 vrcholů, kde se objevují ty nejvyšší, tedy Lysá hora, Smrk či Malchor. Rodiny s dětmi si pak můžou vybrat jednodušší seznam 32 vrcholků Beskyd. U Jeseníků nechybí Praděd či Keprník a v krušnohorském seznamu neminete Klínovec nebo Blatenský vrch. Mezi další výzvy patří Beskydská Štreka a Jesenická Štreka, což jsou 62 a 50 kilometrů dlouhé trasy, které se snažíte ujít za co nejkratší dobu.

Výtěžek, který projekt dosud získal, putoval na podporu Mobilního hospice Ondrášek, Soukromou ZŠ pro děti s více vadami v Ostravě nebo organizaci PESTRÁ, která se zabývá asistencí psů pro lidi s postižením. V předchozích letech věnovali organizátoři výtěžek na léčbu dětí, chlapečka Štěpánka či Matyáška. Pro Matyáška dokázali vybrat 150 tisíc korun.

Zdroj: 32vrcholu.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…