Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak pracovat se šířením nepravdivých informací? Zkuste ověřený způsob psychologů

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Protiargumenty jsou zásadní při potírání nepravdivých informací. Podle odborníků na psychologii však nemá smysl lidem říkat, že jsou jejich informace mylné. Stanou se defenzivními a začnou je bránit ještě více. A to není efektivní. Jak tedy na to? 

Podle vědeckých zjištění uveřejněných v časopisu Psychological Science je proto nutné zabránit šíření nepravdivých informací. A to tak, že poskytneme recipientům novou informaci s podrobně vysvětlenými detaily, která je v rozporu s předchozí nepravdivou informací. To vytvoří nový kontext, díky kterému je recipient schopen nové informace vstřebat.

Důkladná analýza řady vědeckých studií odhalila, že vytvoření detailní proti zprávy je mnohem lepším prostředkem, jak přesvědčit ostatní, aby změnili svůj názor, než jen označit mylnou zprávu za nepravdivou. Tímto je možné dosáhnout částečné nápravy mylné informace v myslích druhých. Analýza zahrnovala celkem 52 studií a vzorek asi šest tisíc lidí.

Zdroj: psychologicalscience.org

Související články

Inspirace

Pro roli lídra je nejlepší střední míra charisma

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Inspirace

Dětská přátelství mají pozitivní vliv na fyzický stav v dospělosti

Inspirace

Duševní pohoda může chránit před demencí, zjistili vědci

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.