Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidský mozek je uličník. Vědci zjistili, že zpožďuje a filtruje, co vnímáme

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Když máme hodně podnětů, často začneme být nervózní a nesví. Svírá nás nutkání všechno co nejdřív vyřešit. Vědci přišli na to, že se nám mozek snaží pomoci, abychom se neocitli ve stavu permanentní úzkosti. Zpožďuje vizuální vstupy o 15 vteřin, čímž se snaží podpořit naši vyrovnanost.

S novým zjištěním přišli výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkley. Zjistili, že mozek neaktualizuje vizuální okolí v reálném čase. V praxi to znamená, že sesumíruje to, co jsme viděli za posledních 15 sekund. Díky tomu dochází ke zjemnění neustálých změn světla, pohybu a akce. Nebýt toho, člověk by se nacházel pod tlakem a stresem. Bylo by to jednoduše řečeno příliš. „Kdyby naše mozky neustále vše aktualizovaly, byl by pro nás svět nervózním místem s neustálými výkyvy ve stínu, světle a pohybu. Měli bychom pocit, že máme permanentně halucinace,“ vysvětlil hlavní autor studie profesor David Whitney.

Studie, která vědce přivedla k těmto poznatkům, zahrnula téměř stovku lidí. Vědci jim ukazovali snímky tváří, které se nenápadně proměňovaly z mladých na starší nebo z mužů na ženy. Videa trvala 30 sekund. Po zhlédnutí měli účastníci zhodnotit věk nebo pohlaví osoby, kterou viděli. Většinou vybrali obrázek z poloviny videa místo posledního, který by byl nejakutálnější a nejpřesnější vzpomínkou. „Dalo by se říci, že náš mozek prokrastinuje. Neustále aktualizovat obraz je příliš mnoho práce, takže se drží minulosti, ta je dobrým prediktorem přítomnosti. Je to tak rychlejší, efektivnější a méně pracné,“ dodal Whitney.

Zdroj: Radio Wave, Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…