Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidský mozek je uličník. Vědci zjistili, že zpožďuje a filtruje, co vnímáme

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Když máme hodně podnětů, často začneme být nervózní a nesví. Svírá nás nutkání všechno co nejdřív vyřešit. Vědci přišli na to, že se nám mozek snaží pomoci, abychom se neocitli ve stavu permanentní úzkosti. Zpožďuje vizuální vstupy o 15 vteřin, čímž se snaží podpořit naši vyrovnanost.

S novým zjištěním přišli výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkley. Zjistili, že mozek neaktualizuje vizuální okolí v reálném čase. V praxi to znamená, že sesumíruje to, co jsme viděli za posledních 15 sekund. Díky tomu dochází ke zjemnění neustálých změn světla, pohybu a akce. Nebýt toho, člověk by se nacházel pod tlakem a stresem. Bylo by to jednoduše řečeno příliš. „Kdyby naše mozky neustále vše aktualizovaly, byl by pro nás svět nervózním místem s neustálými výkyvy ve stínu, světle a pohybu. Měli bychom pocit, že máme permanentně halucinace,“ vysvětlil hlavní autor studie profesor David Whitney.

Studie, která vědce přivedla k těmto poznatkům, zahrnula téměř stovku lidí. Vědci jim ukazovali snímky tváří, které se nenápadně proměňovaly z mladých na starší nebo z mužů na ženy. Videa trvala 30 sekund. Po zhlédnutí měli účastníci zhodnotit věk nebo pohlaví osoby, kterou viděli. Většinou vybrali obrázek z poloviny videa místo posledního, který by byl nejakutálnější a nejpřesnější vzpomínkou. „Dalo by se říci, že náš mozek prokrastinuje. Neustále aktualizovat obraz je příliš mnoho práce, takže se drží minulosti, ta je dobrým prediktorem přítomnosti. Je to tak rychlejší, efektivnější a méně pracné,“ dodal Whitney.

Zdroj: Radio Wave, Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…