Když máme hodně podnětů, často začneme být nervózní a nesví. Svírá nás nutkání všechno co nejdřív vyřešit. Vědci přišli na to, že se nám mozek snaží pomoci, abychom se neocitli ve stavu permanentní úzkosti. Zpožďuje vizuální vstupy o 15 vteřin, čímž se snaží podpořit naši vyrovnanost.
S novým zjištěním přišli výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkley. Zjistili, že mozek neaktualizuje vizuální okolí v reálném čase. V praxi to znamená, že sesumíruje to, co jsme viděli za posledních 15 sekund. Díky tomu dochází ke zjemnění neustálých změn světla, pohybu a akce. Nebýt toho, člověk by se nacházel pod tlakem a stresem. Bylo by to jednoduše řečeno příliš. „Kdyby naše mozky neustále vše aktualizovaly, byl by pro nás svět nervózním místem s neustálými výkyvy ve stínu, světle a pohybu. Měli bychom pocit, že máme permanentně halucinace,“ vysvětlil hlavní autor studie profesor David Whitney.
Studie, která vědce přivedla k těmto poznatkům, zahrnula téměř stovku lidí. Vědci jim ukazovali snímky tváří, které se nenápadně proměňovaly z mladých na starší nebo z mužů na ženy. Videa trvala 30 sekund. Po zhlédnutí měli účastníci zhodnotit věk nebo pohlaví osoby, kterou viděli. Většinou vybrali obrázek z poloviny videa místo posledního, který by byl nejakutálnější a nejpřesnější vzpomínkou. „Dalo by se říci, že náš mozek prokrastinuje. Neustále aktualizovat obraz je příliš mnoho práce, takže se drží minulosti, ta je dobrým prediktorem přítomnosti. Je to tak rychlejší, efektivnější a méně pracné,“ dodal Whitney.
Zdroj: Radio Wave, Earth
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…