Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak je změna klimatu znázorněna ve videohrách?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Videohry byly vždy součástí života mladých lidí a určitým způsobem odrážely obraz doby. Slouží nám k odreagování a naplnění volného času. Nicméně pokud si myslíte, že se jedná pouze o typ zábavy, která nepřináší nic navíc, rádi vás vyvedeme z omylu. V hrách se velice často odráží světová témata, o kterých je třeba hovořit.

Příkladem může být hra Final Fantasy, která vyobrazovala témata jako smutek, existencialismus, ztráta, politika, válka a náboženství. Fanoušci této série si vychvalují zejména prvek nostalgického zážitku, který jim hra přinesla.

V posledních letech je však předmětem velké diskuze klimatická změna. A toto téma se promítá i do oblasti videoher. Globální iniciativa Playing for the Planet Alliance založená v rámci Programu OSN pro životní prostředí má pod sebou několik videoherních společností, které se svým členstvím zavázaly k podnikání kroků proti změně klimatu a snížením své uhlíkové stopy v příštích letech.

Tato iniciativa ve své zprávě o dopadu 2020 oslovila přes 110 milionů hráčů prostřednictvím takzvaných „zelených aktivací“, které byly umístěny ve hrách a umožnily hrajícím osobám přispět na různé projekty týkající se například sázení stromů nebo se dozvědět více o problematice klimatické změny.

Videohry mimo jiné hráčům dokázaly pomocí příběhu více přiblížit klima a aspekty, které ho ovlivňují. Příkladem je japonská videohra Chrono Cross, ve které se objevilo mnoho zmínek o ničení životního prostředí, kdy lidé na úkor přírody prahli především po bezmezném bohatství.

Videohry jsou považovány za určitou formu umění. Jejich tvůrci tak mají šanci vzdělávat dnešní mladou generaci prostřednictvím aktivity, která je jim tolik blízká – hraní videoher.

Zdroj: happyeconews.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Narodila se zvířátka. Podívejte se na malé radosti z celého světa

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…