Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inženýři navrhli bezmotorové kluzáky, které by mohly brzy pomoci prozkoumat Mars

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nová vesmírná vozidla budou vybavena letovými, teplotními i plynovými senzory a také kamerami, a konečně poskytnou možnost plně prozkoumat povrch rudé planety, informuje server Interesting Engineering.

Momentální výzkumný nástroj pohybující se na Marsu, Mars‘ Perseverance, robotický průzkumník, je asi většině známý. Je to jedna z osmi aktivních kosmických lodí, včetně tří provozovaných NASA, které v současné době obíhají kolem Marsu a shromažďují snímky a další data související s planetou.

Nový typ letounu

Místa na Marsu vzdálená stovky kilometrů mezi rovery a orbitery však zůstávají pro vesmírné průzkumníky záhadou, protože zatím nejsou k dispozici žádné letouny, které by tyto oblasti zkoumaly. Alexandre Kling, vědecký pracovník z NASA’s Mars Climate Modeling Center uvedl, že zrovna v těchto důležitých vrstvách dochází ke všem výměnám mezi povrchem a atmosférou. Zde se prach zachycuje a posílá do atmosféry, kde se mísí stopové plyny a kde dochází k modulaci velkých větrů prouděním v horských údolích. A vědci stále nemají o těchto procesech dostatek dat.

Aby se Kling vypořádal s touto překážkou, spojil své síly s týmem inženýrů University of Arizona, aby vyvinuli bezmotorový kluzák, který dokáže létat nad povrchem Marsu celé dny a k pohonu využívá pouze energii větru. Vozidlo bude vybaveno letovými, teplotními a plynovými senzory a také kamerami. K tomu všemu bude vážit pouhých 11 liber, což usnadňuje navigaci v atmosféře rudé planety.

Adrien Bouskela, doktorand leteckého inženýrství na University of Arizona uvedl, že ostatní technologické možnosti byly až příliš omezeny energií. To, co navrhují, je revoluční, jelikož podle vědce zodpovídá na zásadní otázky: „Jak můžeme létat zdarma? Jak můžeme využít místní vítr a tepelnou dynamiku, abychom se vyhnuli používání solárních panelů a spoléhání se na baterie, které je třeba dobíjet?“

Ilustrační foto: Pixabay

Pořizování snímků nových oblastí

Současná vozidla pohybující se po Marsu většinou pořídila snímky rovinatých plání Marsu, protože to je jediná oblast, kde mohou rovery bezpečně přistát. Ale nové a vylepšené kluzáky by byly schopny prozkoumat nové oblasti využitím toho, jak se vzory větru mění kolem geologických formací, jako jsou kaňony a sopky. Co by se ale stalo, když by letadla přistála na Marsu a nemohla znovu vzlétnout? Mise bude pokračovat s letadly, které nyní slouží jako meteorologické stanice a budou pokračovat v předávání informací o atmosféře zpět do kosmické lodi.

Nyní Kling se svým týmem doufá, že jim nízkonákladová povaha jeho nových letadel umožní detailnější výzkum na rudé planetě a podniknutí plnohodnotné mise.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…