Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace pro Česko. Vídeň přišla s dalším řešením sucha v ulicích města

Zdroj fotografie: Tramvajová zastávka osázená jasmínem a levandulí. Vídeň testuje nový koncept. Eurocomm-PR

Vyprahlé letní dny a veřejná doprava jsou mnohdy hororovou kombinací. Vídeňský dopravní podnik však přišel s řešením, které může být českým městům inspirací. Zastávky chce osadit zelení. Od půlky září si cestující vychutnají vůni jasmínu či levandule na pilotní zastávce projektu, u vídeňského parlamentu.

Město projektem bojuje proti tvorbě tepelných ostrovů. „Osazování zastávek zelení poskytuje stín a pomáhá snížit okolní teplotu. Takové opatření je aktivním příspěvkem pro to, aby si Vídeň udržela svůj statut zeleného města. Pestře rozkvetlá střecha a zelené stěny zastávek navíc zatraktivní jejich současnou podobu,“ komentuje novou podobu tramvajové zastávky radní pro veřejnou dopravu Ulli Sima.

Při výběru vítězného návrhu architektonické soutěže se dopravní podnik soustředil kromě estetiky hlavně na udržitelnost, efektivitu a jednoduchost údržby. Projekt je součástí koncepce Greener Linien, kterou se dopravní podnik Wiener Linien snaží podpořit udržitelnou a šetrnou dopravu ve městě. Kromě zelených zastávek například instaluje zelené fasády na budovy úřadu nebo fotovoltaické fólie na střechy stanic metra. Podobné projekty prosadila i řada dalších evropských měst, zelené zastávky již fungují například v Utrechtu či Amsterdamu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie