Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace pro Česko. Vídeň přišla s dalším řešením sucha v ulicích města

Zdroj fotografie: Tramvajová zastávka osázená jasmínem a levandulí. Vídeň testuje nový koncept. Eurocomm-PR

Vyprahlé letní dny a veřejná doprava jsou mnohdy hororovou kombinací. Vídeňský dopravní podnik však přišel s řešením, které může být českým městům inspirací. Zastávky chce osadit zelení. Od půlky září si cestující vychutnají vůni jasmínu či levandule na pilotní zastávce projektu, u vídeňského parlamentu.

Město projektem bojuje proti tvorbě tepelných ostrovů. „Osazování zastávek zelení poskytuje stín a pomáhá snížit okolní teplotu. Takové opatření je aktivním příspěvkem pro to, aby si Vídeň udržela svůj statut zeleného města. Pestře rozkvetlá střecha a zelené stěny zastávek navíc zatraktivní jejich současnou podobu,“ komentuje novou podobu tramvajové zastávky radní pro veřejnou dopravu Ulli Sima.

Při výběru vítězného návrhu architektonické soutěže se dopravní podnik soustředil kromě estetiky hlavně na udržitelnost, efektivitu a jednoduchost údržby. Projekt je součástí koncepce Greener Linien, kterou se dopravní podnik Wiener Linien snaží podpořit udržitelnou a šetrnou dopravu ve městě. Kromě zelených zastávek například instaluje zelené fasády na budovy úřadu nebo fotovoltaické fólie na střechy stanic metra. Podobné projekty prosadila i řada dalších evropských měst, zelené zastávky již fungují například v Utrechtu či Amsterdamu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…