Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inovativní přístup k diplomacii: Rwandský velvyslanec prodává přes TikTok kávu a chilli ze své země

Foto: Rwandská ambasáda v Číně

Číňané mohou na TikToku nakoupit další exotickou komoditu. Na tamní trh vstoupil rwandský ambasador James Kimonyo, který až ke dveřím doručuje kávu a chilli z východoafrické země. V neotřelém přístupu vidí nejen osobní popularitu, ale velký obchodní potenciál.

James Kimonyo působí v Číně už tři roky a uvědomuje si, o jak velký a dravý trh jde. Rozhodl se k ekonomické diplomacii přistoupit kreativně a zaměřit se na sociální média, a to především fenomén posledních let, TikTok. „Čínská tiktoková ekonomika dosahuje obratu asi 5,4 bilionu dolarů a nejen to. Čína je největším uživatelem internetu a má největší počet online nakupujících a je dobře propojena, protože 99 procent populace vlastní mobilní telefony. Mobilní platební systémy jsou zde velmi efektivní,“ řekl Kimonyo BBC.

Kimonyo vystoupil z tradičních modelů minulosti, jako je předvádění na výstavách nebo inzeráty v novinách, a ponořil se do vod současných trendů neustálého připojení k internetu a živého vysílání pro tisíce a miliony sledujících. Využil také toho, že rwandské chilli i káva jsou na čínském trhu novými a exotickými produkty, a povedlo se mu je dostat na velké čínské e-shopy, jako je JD.com, Tmall nebo i v Česku známý Alibaba. Zapojil se do živě vysílaných aukcí rwandského zboží, kdy se mu při jedné z nich ve spolupráci s Alibabou podařilo prodat 1,5 tuny pražených kávových bobů za minutu.

Exotická káva je v Číně populární. Ilustrační foto: Unsplash

„Už nejsme staromódní diplomatické mise, kam si chodíte užívat recepce a víno. Jsme subjekty vytvářející bohatství. Je mi to jedno, jestli ze mě nakonec bude prodavač, jde o to, že to dělám správně,“ řekl Kimonyo webu The New Times.Celá myšlenka je o tom, jak oslovím spotřebitele tak aby rozuměli mé značce, mým produktům,“ dodal. Věří, že obchodem po internetu mohou africké země pomoci překonat bariéry mezi výrobci a zákazníky a také svou vysokou závislost na zboží, jehož ceny jsou náchylné na výkyvy. Cílem je začít vytvářet pracovní místa a přispět k ekonomickému růstu. Srdce čínských zákazníků si získal také osobními donáškou objednaných zásilek, které předával 7. ledna spolu s přáním šťastného roku tygra.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím BBC, rwandské ambasády v Číně, The New Times a IOL

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Seznamte se s nečekaným objevem. Je jím rekordní hvězda

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…