Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inovativní indická škola vybírá jako školné plastový odpad

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: aksharfoundation.org

Zní to jako nápad chytré horákyně. Jak získat od dětí školné, aby si ho mohl dovolit každý a ještě posloužilo bohulibému účelu? V Indii takový nápad dostali a úspěšně ho uvedli do praxe.

Parmita Sarma a Mazin Mukhtar založili v roce 2013 nadaci Akshar Foundation s posláním vymýtit chudobu skrze kvalitní vzdělávání. O tři roky později otevřeli vlastní školu. Zanedlouho poté dvojice spustila také recyklační centrum, protože všudypřítomný odpad je v oblasti velkým problémem. Lidem ale chyběla k recyklaci motivace. Sarma a Muhtar se proto rozhodli zavést plastový odpad jako školné – každý z žáků tak musí týdně do školy donést alespoň 25 kusů plastu.

Dobré nápady zakladatelů školy ale zdaleka neskončily u plastového školného. Funguje tam také velmi efektivní přístup zaměstnávání žáků. Ti potřebují vydělávat, aby je jejich rodiny namísto do školy neposílaly do práce. Akshar Forum proto starší žáky zaměstnává jako asistenty, kteří mladší žáky doučují. Plat roste s postupem do vyšších ročníků a s rostoucími znalostmi a schopnostmi. Případně lze získat práci i ve zmíněném recyklačním centru nebo školním zvířecím útulku.

Související články

Inspirace

10 tipů na šetrnější Vánoce: od stromečku až po kapra

Byznys

Unilever bude od roku 2025 používat jen recyklovatelné obaly

Inspirace

Borough Market bojuje proti odpadům, zakáže plastové lahve

Byznys

Podnik vyrábí z vytříděných nedopalků lavičky a palety

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.