Inovativní indická škola vybírá jako školné plastový odpad

Zdroj fotografie: aksharfoundation.org

Zní to jako nápad chytré horákyně. Jak získat od dětí školné, aby si ho mohl dovolit každý a ještě posloužilo bohulibému účelu? V Indii takový nápad dostali a úspěšně ho uvedli do praxe.

Parmita Sarma a Mazin Mukhtar založili v roce 2013 nadaci Akshar Foundation s posláním vymýtit chudobu skrze kvalitní vzdělávání. O tři roky později otevřeli vlastní školu. Zanedlouho poté dvojice spustila také recyklační centrum, protože všudypřítomný odpad je v oblasti velkým problémem. Lidem ale chyběla k recyklaci motivace. Sarma a Muhtar se proto rozhodli zavést plastový odpad jako školné – každý z žáků tak musí týdně do školy donést alespoň 25 kusů plastu.

Dobré nápady zakladatelů školy ale zdaleka neskončily u plastového školného. Funguje tam také velmi efektivní přístup zaměstnávání žáků. Ti potřebují vydělávat, aby je jejich rodiny namísto do školy neposílaly do práce. Akshar Forum proto starší žáky zaměstnává jako asistenty, kteří mladší žáky doučují. Plat roste s postupem do vyšších ročníků a s rostoucími znalostmi a schopnostmi. Případně lze získat práci i ve zmíněném recyklačním centru nebo školním zvířecím útulku.

Autor článku

Kristýna Motlová