Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Iniciativa Zálohujme podporuje zavedení záloh na PET lahve

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Není tajemstvím, že Češi patří v třídění odpadu mezi přeborníky. Co když to ale nestačí? Podle iniciativy Zálohujme dosáhl současný systém svého limitu a je na místě navrhnout nové řešení – tím by mohly být zálohy na plastové lahve.

„Češi patří v třídění odpadu k nejlepším v Evropě, přibližně 7 z 10 PET nápojových obalů na trhu končí ve žlutých kontejnerech, odkud dále směřují k dotřídění a recyklaci. Současné údaje z praxe však ukazují, že do recyklačních zařízení už se dostane jen 57,5 procenta PET lahví. Ve výsledku se tak v procesu třídění ztrácejí desítky tisíc tun cenného materiálu,“ vysvětluje Soňa Jonášová z Institutu Cirkulární Ekonomiky, který je jedním z iniciátorů myšlenky. Jako možnou cestu ke zlepšení vidí společně s pracovní skupinou Zálohujme zavedení zálohového systému.

Zákazník by při zavedení systému za nápoj zakoupený v plastové lahvi vždy zaplatil částku navýšenou o peníze za zálohu. Po vrácení lahve do obchodu by mu byla záloha vrácena. Lahve by se poté v obchodech sbíraly a hromadně posílaly k třídění a recyklaci.

Zavedení zálohového systému na PET lahve, případně i plechovky, má mezi českými občany podporu. Podle výzkumu agentury KANTAR CT by tento krok uvítalo 83 procent lidí. Jako hlavní důvody uvedli snížení množství odpadků v přírodě a pozitivní dopad na životní prostředí. Za myšlenku se postavila i patnáctka českých firem, především pivovarů.

Obdobný systém už funguje v několika zemích Evropy, jako je Švédsko, Německo či Chorvatsko, které díky tomu dosáhly až na 98 procent zpětného odběru plastových lahví. Řada dalších států zavedení záloh zvažuje, například Skotsko se připojí do konce roku. Ze studie VŠCHT vyplývá, že toto opatření by snížilo dopady výroby, spotřeby a recyklace nápojových obalů o zhruba 28 procent.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.