Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I v lavině se dá přežít. Jak na to?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Laviny jsou noční můrou každého lyžaře či člověka vyskytujícího se v horách v zimním období. V současnosti už však existují propracované postupy toho, jak by měli lidé v případě zavalení lavinou postupovat. Nyní nejspíš pomůže i nový objev českých vědců.

Výzkumníci z Českého vysokého učení technického a Univerzity Karlovy zjistili, že se sníh chová jako perlit. Tohle zjištění je zásadní v případě vývoje nových záchranných pomůcek. Perlit má přitom řadu výhod. „Dá se zvlhčit a tak namodelovat i těžký, vlhký sníh. Nejvíc zajímavé je to, že křivky kyslíku a oxidu uhličitého a jejich časový vývoj je u sněhu i perlitu identický,“ uvedl Karel Roubík z fakulty biomedicínského inženýrství. Jedná se tak o materiál, který může plně nahradit sníh a tak pomoci s vývojem nových pomůcek, které pomohou v boji proti lavinám. Bude se s ním totiž v laboratořích pracovat daleko lépe než se skutečným sněhem. Perlit netaje a dá se použít opakovaně.

Uvidíme tedy, jestli se při výzkumu potvrdí doposud vydaná doporučení, jak se chovat v případě laviny. Obecně platí, že je potřeba snažit se ujet z dráhy laviny, případně aktivovat airbag. Díky němu by měl člověk zůstat na povrchu, pokud jej sníh zasype. Pokud dotyčného lavina již dostihne, měl by se v ní snažit plavat a dostat se tak z jejího hlavního proudu. Jakmile člověk cítí, že se lavina zastavuje, tak by si měl dát ruku před pusu a snažit se vytvořit vzduchovou kapsu, stočit se do klubíčka. Následně si může odplivnout, aby zjistil, kde je nahoře a kde dole. Pokud může, měl by začít zkusit hrabat.

Vědci nyní chtějí ověřit zejména to, jestli je hrabání dobrý způsob, jak se snažit vyprostit z laviny. Při hrabání sněhu totiž vynaloží zavalený člověk víc energie, spotřebuje víc kyslíku a vyprodukuje víc oxidu uhličitého. A právě oxid uhličitý je u zavalených nejčastější příčinou smrti.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Muzeum řeznictví, kávových mlýnků nebo tvarůžků. Jaká nejzajímavější muzea jsou v Česku?

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…