„Země je v bodě zlomu a my stojíme před vážnou volbou: buď budeme pokračovat v tom, co doposud děláme, a nenapravitelně poškodíme naši planetu, nebo si vzpomeneme na svou jedinečnou lidskou sílu a neustálou schopnost vést, inovovat a řešit problémy. Lidé mohou dosáhnout velkých věcí. Příštích deset let nás postaví před jeden z našich největších testů – dekádu činů vedoucích k opravě Země.“
Těmito slovy uvádí princ William svou motivaci k zapojení do environmentálního hnutí. Inspirace pro ocenění výzkumů a iniciativ prospívajících planetě přišla z historie. Byl to bývalý americký prezident John Kennedy, jehož platforma Moonshot úspěšně spojila přední kapacity v oblasti vesmírného výzkumu s cílem přistát na měsíci do konce dekády. Williamova cena je proto pojmenována Earthshot a zaměřuje se na dosažení pěti cílů, které zlepší život pro nás i příští generace, pokud se tak stane do roku 2030.
V oblasti ochrany a obnovy přírody si cenu v hodnotě v přepočtu 30 milionů korun odnesla Kostarika. Tato středoamerická země přišla do 90. let o polovinu svých pralesů, avšak vláda od té doby finančně motivuje lidi k tomu, aby se o lesy starali, chránili je a sadili stromy. Výsledkem je zdvojnásobení plochy lesů a vznik sektoru ekoturistiky, který vynáší v přepočtu asi 90 miliard korun ročně.
Cenu za přispění k čistému vzduchu získala indická společnost Takachar a Vidyut Mohan, který se každoročně dusil kouřem z pálení zemědělského odpadu na polích. Vymyslel proto jednoduchou a přenosnou technologii, kterou lze připojit na traktor a přemění zbytky plodin na bioprodukty jako jsou paliva nebo hnojiva. Díky tomu poklesly kouřové emise farmářů o 98 procent, což zlepšilo kvalitu vzduchu kolem Díllí a zvýšilo naději na dožití populace o pět let.
Ocenění za úsilí o záchranu a ozdravení korálových útesů si odnesli Sam Teicher s Gatorem Halpernem a jejich společnost Coral Vita. Pěstují korály v nádržích na souši, aby je poté mohli zasadit do umírajících ekosystémů v moři. Výhodou je, že tímto postupem se rostliny vyvíjejí padesátkrát rychleji, což dále zvyšuje odolnost vůči změně klimatu. Vedle toho se zapojují do práce s komunitami a úřady, podporují vzdělání a vznik nových pracovních míst.
Za pokrok k dosažení tohoto milníku byla oceněna milánská centra s potravinami, které by jinak skončily v koši. Povedlo se jim vyřešit jak problém vyhazování jídla ze supermarketů, tak pomoc potřebným, pro které z něj následně vaří. Milán je první metropolí, jehož radnice přijala komplexní politiku zaměřenou na potravinový odpad a zapojila do něj úřady, potravinové banky, charity, neziskové organizace, univerzity i soukromé podniky. Tři městská centra zachrání denně 350 kg potravin, což je 700 porcí jídla.
Cenu Earthshot v této kategorii si odnesl vynález AEM elektrolyzéru od firmy Enapter. Kompaktní modulární přístroj přemění obnovitelnou elektřinu na bezemisní vodík za pomoci elektrolýzy vody a bez nutnosti použití vzácného kovu. Na tento plyn se spoléhá jako palivo budoucnosti, které nahradí uhlovodíky.
Ocenění pomůže projekty nejen zviditelnit, ale podporuje také rozšíření originálních myšlenek do celého světa, který je potřebuje více než dříve.
Zdroj: Earthshot prize
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…