Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I šlechta má zájem o záchranu planety. Princ William udělil environmentální ceny

4 minuty radosti
Foto: earthshotprize.org

Země je v bodě zlomu a my stojíme před vážnou volbou: buď budeme pokračovat v tom, co doposud děláme, a nenapravitelně poškodíme naši planetu, nebo si vzpomeneme na svou jedinečnou lidskou sílu a neustálou schopnost vést, inovovat a řešit problémy. Lidé mohou dosáhnout velkých věcí. Příštích deset let nás postaví před jeden z našich největších testů – dekádu činů vedoucích k opravě Země.“

Těmito slovy uvádí princ William svou motivaci k zapojení do environmentálního hnutí. Inspirace pro ocenění výzkumů a iniciativ prospívajících planetě přišla z historie. Byl to bývalý americký prezident John Kennedy, jehož platforma Moonshot úspěšně spojila přední kapacity v oblasti vesmírného výzkumu s cílem přistát na měsíci do konce dekády. Williamova cena je proto pojmenována Earthshot a zaměřuje se na dosažení pěti cílů, které zlepší život pro nás i příští generace, pokud se tak stane do roku 2030.

Cíl 1: ochránit a obnovit přírodu

V oblasti ochrany a obnovy přírody si cenu v hodnotě v přepočtu 30 milionů korun odnesla Kostarika. Tato středoamerická země přišla do 90. let o polovinu svých pralesů, avšak vláda od té doby finančně motivuje lidi k tomu, aby se o lesy starali, chránili je a sadili stromy. Výsledkem je zdvojnásobení plochy lesů a vznik sektoru ekoturistiky, který vynáší v přepočtu asi 90 miliard korun ročně.

Ochrana přírody se stala posláním i zaměstnáním mnoha Kostaričanů. Foto: Earthshot prize

Cíl 2: vyčistit vzduch

Cenu za přispění k čistému vzduchu získala indická společnost Takachar a Vidyut Mohan, který se každoročně dusil kouřem z pálení zemědělského odpadu na polích. Vymyslel proto jednoduchou a přenosnou technologii, kterou lze připojit na traktor a přemění zbytky plodin na bioprodukty jako jsou paliva nebo hnojiva. Díky tomu poklesly kouřové emise farmářů o 98 procent, což zlepšilo kvalitu vzduchu kolem Díllí a zvýšilo naději na dožití populace o pět let.

Díky práci Vidyuta Mohana se lidé v okolí Dillí nedusí kouřem. Foto: Earthshot prize

Cíl 3: oživit oceány

Ocenění za úsilí o záchranu a ozdravení korálových útesů si odnesli Sam Teicher s Gatorem Halpernem a jejich společnost Coral Vita. Pěstují korály v nádržích na souši, aby je poté mohli zasadit do umírajících ekosystémů v moři. Výhodou je, že tímto postupem se rostliny vyvíjejí padesátkrát rychleji, což dále zvyšuje odolnost vůči změně klimatu. Vedle toho se zapojují do práce s komunitami a úřady, podporují vzdělání a vznik nových pracovních míst.

Gator Halpern u nádrží společnosti Coral Vita. Foto: Earthshot prize

Cíl 4: vybudovat svět bez odpadu

Za pokrok k dosažení tohoto milníku byla oceněna milánská centra s potravinami, které by jinak skončily v koši. Povedlo se jim vyřešit jak problém vyhazování jídla ze supermarketů, tak pomoc potřebným, pro které z něj následně vaří. Milán je první metropolí, jehož radnice přijala komplexní politiku zaměřenou na potravinový odpad a zapojila do něj úřady, potravinové banky, charity, neziskové organizace, univerzity i soukromé podniky. Tři městská centra zachrání denně 350 kg potravin, což je 700 porcí jídla.

Jedno z milánských center s potravinami, které by jinak skončily v koši. Foto: Earthshot prize

Cíl 5: napravit klima

Cenu Earthshot v této kategorii si odnesl vynález AEM elektrolyzéru od firmy Enapter. Kompaktní modulární přístroj přemění obnovitelnou elektřinu na bezemisní vodík za pomoci elektrolýzy vody a bez nutnosti použití vzácného kovu. Na tento plyn se spoléhá jako palivo budoucnosti, které nahradí uhlovodíky.

Vaitea Cowan,manažerka společnosti Enapter a ředitelka komunikací. Foto: Marco Garofalo, Earthshot prize

Ocenění pomůže projekty nejen zviditelnit, ale podporuje také rozšíření originálních myšlenek do celého světa, který je potřebuje více než dříve.

Zdroj: Earthshot prize

Související články

Zaručeně zlepší den

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…