Hvězdy jsou základními stavebními kameny vesmíru. Jejich nádhera nás nepřestává uchvacovat po staletí, a proto jsou opředeny mnoha tajemnými historkami. Co byste ale řekli na to, kdyby vám někdo tvrdil, že jsou součástí vašich kostí a zubů? Právě tento fakt dokazuje studie popsaná na severu The Astrophysical Journal.
Výše zmíněná studie došla k závěru, že téměř padesát procent vápníku ve vesmíru vzniklo při výbuších umírajících hvězd, tzv. supernovách. Během exploze přitom došlo k rozprášení vápníku do mezihvězdného prostoru v galaxiích, planetárních systémů i našich těl, kde dodává pevnost kostem a zubům.
To, jak vápník v umírajících hvězdách vzniká, bylo dlouhou dobu tajemstvím, protože supernovy bohaté na vápník jsou ve vesmíru vzácností – doposud jich astronomové pozorovali pouze devět. Mechanismus vzniku vápníku se podařilo objasnit až při analýze supernovy SN 2019ehk mimořádně bohaté na vápník. Ta se nacházela ve vzdálenosti 100,5 milionu světelných let od Země. Při analýze byla využita data z teleskopů po celém světě, zejména však z chilské observatoře SOAR.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…