Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hvězdy jako součást našeho těla? V kostech a zubech lidí se našly jejich zbytky

Ilustrační foto: Depositphotos

Hvězdy jsou základními stavebními kameny vesmíru. Jejich nádhera nás nepřestává uchvacovat po staletí, a proto jsou opředeny mnoha tajemnými historkami. Co byste ale řekli na to, kdyby vám někdo tvrdil, že jsou součástí vašich kostí a zubů? Právě tento fakt dokazuje studie popsaná na severu The Astrophysical Journal.

Výše zmíněná studie došla k závěru, že téměř padesát procent vápníku ve vesmíru vzniklo při výbuších umírajících hvězd, tzv. supernovách. Během exploze přitom došlo k rozprášení vápníku do mezihvězdného prostoru v galaxiích, planetárních systémů i našich těl, kde dodává pevnost kostem a zubům.

To, jak vápník v umírajících hvězdách vzniká, bylo dlouhou dobu tajemstvím, protože supernovy bohaté na vápník jsou ve vesmíru vzácností – doposud jich astronomové pozorovali pouze devět. Mechanismus vzniku vápníku se podařilo objasnit až při analýze supernovy SN 2019ehk mimořádně bohaté na vápník. Ta se nacházela ve vzdálenosti 100,5 milionu světelných let od Země. Při analýze byla využita data z teleskopů po celém světě, zejména však z chilské observatoře SOAR.

Zdroj: nedd.tiscali.cz, The Astrophysical Journal

Související články

Zaručeně zlepší den

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…