Handicap není překážkou v objevování krás naší země. V Česku totiž přibývá míst, kam se mohou vydat i nevidomí, neslyšící či vozíčkáři. Seznam sedmdesáti tipů na bezbariérové výlety sestavila agentura CzechTourism spolu s portálem Kudy z nudy.
Naučná stezka pro vozíčkáře v Humpolci, Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě nebo sedm kilometrů dlouhá trasa podél řeky Vydry. Celkem sedm desítek tipů, kam bezbariérově vyrazit na výlet, nabízí server kudyznudy.cz. V seznamu přitom nechybí ani historické památky, u kterých se v době stavění s bezbariérovým přístupem rozhodně nepočítalo. „Hrady byly stavěny jako nedobytné pevnosti, takže jejich zpřístupnění pro tuto skupinu návštěvníků je o to těžší. My se o to ale postupně snažíme a například v nových projektech památkových obnov je s bezbariérovými přístupy počítáno,“ uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Bezbariérové tipy ale přijdou vhod nejen handicapovaným. „Tipy na výlety bez bariér mohou stejně dobře posloužit maminkám s kočárky nebo starším spoluobčanům,“ dodal ředitel CzechTourism Jan Herget. Vozíčkářům pak může cestování usnadnit také aplikace vozejkmap.cz, v níž najdou informace o bezbariérových přístupech a toaletách. Neslyšící lidé ocení službu Signlate poskytující tlumočení do znakového jazyka, nevidomým pak představí památky ve znakové řeči aplikace DeafTravel.
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…