Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrady, naučné stezky, vyhlídky. Nejlepší bezbariérové výlety v Česku počítají s handicapem i kočárkem

Ilustrační foto: Depositphotos

Handicap není překážkou v objevování krás naší země. V Česku totiž přibývá míst, kam se mohou vydat i nevidomí, neslyšící či vozíčkáři. Seznam sedmdesáti tipů na bezbariérové výlety sestavila agentura CzechTourism spolu s portálem Kudy z nudy.

Naučná stezka pro vozíčkáře v Humpolci, Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě nebo sedm kilometrů dlouhá trasa podél řeky Vydry. Celkem sedm desítek tipů, kam bezbariérově vyrazit na výlet, nabízí server kudyznudy.cz. V seznamu přitom nechybí ani historické památky, u kterých se v době stavění s bezbariérovým přístupem rozhodně nepočítalo. „Hrady byly stavěny jako nedobytné pevnosti, takže jejich zpřístupnění pro tuto skupinu návštěvníků je o to těžší. My se o to ale postupně snažíme a například v nových projektech památkových obnov je s bezbariérovými přístupy počítáno,“ uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Bezbariérové tipy ale přijdou vhod nejen handicapovaným. „Tipy na výlety bez bariér mohou stejně dobře posloužit maminkám s kočárky nebo starším spoluobčanům,“ dodal ředitel CzechTourism Jan Herget. Vozíčkářům pak může cestování usnadnit také aplikace vozejkmap.cz, v níž najdou informace o bezbariérových přístupech a toaletách. Neslyšící lidé ocení službu Signlate poskytující tlumočení do znakového jazyka, nevidomým pak představí památky ve znakové řeči aplikace DeafTravel.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…