Handicap není překážkou v objevování krás naší země. V Česku totiž přibývá míst, kam se mohou vydat i nevidomí, neslyšící či vozíčkáři. Seznam sedmdesáti tipů na bezbariérové výlety sestavila agentura CzechTourism spolu s portálem Kudy z nudy.
Naučná stezka pro vozíčkáře v Humpolci, Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě nebo sedm kilometrů dlouhá trasa podél řeky Vydry. Celkem sedm desítek tipů, kam bezbariérově vyrazit na výlet, nabízí server kudyznudy.cz. V seznamu přitom nechybí ani historické památky, u kterých se v době stavění s bezbariérovým přístupem rozhodně nepočítalo. „Hrady byly stavěny jako nedobytné pevnosti, takže jejich zpřístupnění pro tuto skupinu návštěvníků je o to těžší. My se o to ale postupně snažíme a například v nových projektech památkových obnov je s bezbariérovými přístupy počítáno,“ uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Bezbariérové tipy ale přijdou vhod nejen handicapovaným. „Tipy na výlety bez bariér mohou stejně dobře posloužit maminkám s kočárky nebo starším spoluobčanům,“ dodal ředitel CzechTourism Jan Herget. Vozíčkářům pak může cestování usnadnit také aplikace vozejkmap.cz, v níž najdou informace o bezbariérových přístupech a toaletách. Neslyšící lidé ocení službu Signlate poskytující tlumočení do znakového jazyka, nevidomým pak představí památky ve znakové řeči aplikace DeafTravel.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…