Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Honba za petrklíči začíná. Najděte je, zdokumentujte a nechejte dál růst, prosí vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Máte rádi procházky jarní přírodou? Pak při nich poohlédněte po prvosenkách jarních, takzvaných petrklíčích, a pomozte tak vědcům získat nové poznatky nejen o těchto rostlinách. Do mezinárodní výzvy s názvem Honba za petrklíči se může zapojit každý – výzkumníkům totiž stačí poslat fotografii.

Nachází se u silnic, na okraji lesa, na polích či u vody. Pozorovat petrklíče lze na mnoha místech, a vy se tak snadno můžete stát pravou rukou přírodovědců. „Při nalezení žlutého kvítku petrklíče neboli prvosenky jarní se opatrně bez utrhnutí prozkoumá její květ a výsledek pozorování společně s několika fotkami zašle vědcům prostřednictvím webové stránky nurmenukk.ee,“ vysvětlila postup koordinátorka projektu Hana Pánková z Akademie věd České republiky. Výzkumníci následně sesbíraná data zanalyzují a všem zúčastněným pošlou zpětnou vazbu. Jak však zdůrazňují, petrklíče se nacházejí na Červeném seznamu ohrožených druhů, a lidé by je proto rozhodně neměli trhat.

Nápad studovat petrklíče s pomocí veřejnosti se zrodil v roce 2019 v Estonsku a postupně se rozšířil do dalších evropských zemí. Dosud tak lidé zdokumentovali přes 360 tisíc květin na více než třech tisících místech po celé Evropě. Získané informace vědcům poslouží k lepšímu poznání nejen prvosenek, ale i obdobných druhů. Následně mohou hodnotit vliv změn v krajině, jako je například úbytek luk či pastvin. „Prvosenky jsou charakteristickým jarním druhem doubrav, dubohabřin, květnatých bučin, suťových lesů a některých trávníků. Tato stanoviště jsou ovlivněna současným způsobem hospodaření. To může vést ke zmenšení velikosti populací prvosenek,“ dodal ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…