Nezávislost i větší sebevědomí přináší lidem s postižením zraku nové tyflomapy. Speciální mapy vytištěné na 3D tiskárně slouží k natrénování trasy, kterou si tak lidé se zrakovým handicapem lépe zapamatují a mohou ji snadno zopakovat. Na projektu pracovali vědci z oboru sociální pedagogiky a geoinformatiky, ale i samotní uživatelé map a další odborníci z praxe.
Tyflomapy se používají po zaškolení průvodcem a kombinují v sobě hmatový a sluchový prvek. „Během jednotlivých testování se prokázalo, že propojení 3D map a hlasového výstupu vede k rychlejšímu pochopení prostoru, snadnějšímu zapamatování a později i k vybavování,“ vysvětlila vedoucí projektu Veronika Růžičková. Zrakově postižení tak získají nejen možnost samostatného pohybu ve městech, ale také se adaptují na nové technologie.
Projekt 3D hmatových map zpracovává Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 2018. Doposud se vědcům podařilo vypracovat tyflomapy pro lidi pohybující se v centrech Ostravy, Opavy, Olomouce, Nového Jičína, Brna a Prahy. Vedle toho vznikla také interaktivní reliéfní mapa českých pohoří. V kombinaci s aplikací TactileMapTalk zlepšují tyflomapy o velikosti tabletu či mobilního telefonu orientaci zrakově postižených v již známých i úplně nových prostorech. Napomáhají tak jejich nezávislosti, sebevědomí i vzdělávání.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…