Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hmatové mapy pomáhají lidem s postižením zraku. Sami najdou památky, zastávky i restaurace

Foto: Viktor Čáp, Univerzita Palackého v Olomouci

Nezávislost i větší sebevědomí přináší lidem s postižením zraku nové tyflomapy. Speciální mapy vytištěné na 3D tiskárně slouží k natrénování trasy, kterou si tak lidé se zrakovým handicapem lépe zapamatují a mohou ji snadno zopakovat. Na projektu pracovali vědci z oboru sociální pedagogiky a geoinformatiky, ale i samotní uživatelé map a další odborníci z praxe.

Tyflomapy se používají po zaškolení průvodcem a kombinují v sobě hmatový a sluchový prvek. „Během jednotlivých testování se prokázalo, že propojení 3D map a hlasového výstupu vede k rychlejšímu pochopení prostoru, snadnějšímu zapamatování a později i k vybavování,“ vysvětlila vedoucí projektu Veronika Růžičková. Zrakově postižení tak získají nejen možnost samostatného pohybu ve městech, ale také se adaptují na nové technologie.

Projekt 3D hmatových map zpracovává Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 2018. Doposud se vědcům podařilo vypracovat tyflomapy pro lidi pohybující se v centrech Ostravy, Opavy, Olomouce, Nového Jičína, Brna a Prahy. Vedle toho vznikla také interaktivní reliéfní mapa českých pohoří. V kombinaci s aplikací TactileMapTalk zlepšují tyflomapy o velikosti tabletu či mobilního telefonu orientaci zrakově postižených v již známých i úplně nových prostorech. Napomáhají tak jejich nezávislosti, sebevědomí i vzdělávání.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…