Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Helsinky mají v plánu omezit automobilovou dopravu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Finské Helsinky patří k nejekologičtějším městům v Evropě. Z důvodu rostoucí populace a zároveň ve snaze snížit množství emisí se chce město do budoucna proměnit tak, aby jeho občané nemuseli využívat automobilovou dopravu.

Zástupci města chystají řadu kroků, jak dosáhnout svého cíle, jímž je vytvoření rovnováhy a vyprodukování jen takového množství oxidu uhličitého, jaké zvládnou absorbovat tamější stromy. Představitelé však nechtějí jít až na malé výjimky cestou zákazů, chtějí obyvatelům města umožnit bez aut bez problémů fungovat.

Jednou z cest je situování obchodů, škol a služeb do míst, kde je budou mít lidé nadosah, a to i pokud bydlí na okraji města. Nebudou tak nuceni cestovat do centra. Pokud ano, měli by častěji využívat jiné dopravní prostředky než auto. Proto bude město pracovat na zlepšení hromadné dopravy, rozšiřovat se například bude místní metro. V některých čtvrtích bude navíc možné pohybovat se pouze pěšky.

Jedním z důvodů těchto kroků je rostoucí helsinská populace. Podle předpokladů se do roku 2050 zvýší počet obyvatel finského hlavního města o 40 %. I za těchto podmínek chce město zůstat ekologickým a plným zeleně. Aktuálně tvoří zelené plochy bezmála polovinu rozlohy Helsinek.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.