Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Ilustrační foto: Pexels

Donedávna jsme chování goril nejspíš vykládali nesprávně. Vědci zjistili, že gorily bitím do vlastní hrudi předchází konfliktům. Opakovaným boucháním se do hrudníku chtějí gorilí samci vzbudit dojem, že jsou větší než ve skutečnosti, informoval server Radio Wave.

Výzkumníci během studie sledovali chování celkem šesti dospělých samců gorily horské, kteří žili v jednom ze rwandských národních parků. Natočil na kameru 36 epizod, při nichž se primáti bili do vlastních hrudí. Následně záznamy analyzovali a přišli na to, že délka bouchání, počet ran ani jejich intenzita neměla souvislost s velikostí primáta. Při té příležitosti autoři poznamenali, že mohutné tělo je u goril spojené s reprodukčním úspěchem i lepším postavením mezi ostatními samci. Vědci se proto domnívají, že bití do hrudi by mohlo být pro gorily způsobem, jak svou velikost zdůraznit.

 „Zjistili jsme, že se jedná o skutečný a spolehlivý signál – samci chtějí udělat dojem, že jsou větší než ve skutečnosti,“ uvedl spoluautor výzkumu Edward Wright. Podle Wrighta se jedná zároveň o taktiku, jak se vyhnout hrozícímu souboji. „Docela často je to jen o úderech do vlastní hrudi, k bitce nakonec nedojde,“ řekl. Při tlučení do hrudi vzduchové vaky pod gorilím hrtanem vydávají zvuk. Čím větší samec, tím je zvuk hlubší. Předpokládá se, že tímto zvukem gorilí samci vysílají signál, jak jsou velcí a dominantní, a snaží se tak odradit konkurenční samce od své sociální skupiny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Načasování jídla má zásadní vliv na naše zdraví

Voda zjištěná na Marsu by mohla skrývat život 12 mil pod zemí

Modulové kuchyně – proč by to měla být vaše první volba?

Startup používá spadané listí pro tvorbu dřeva (bez nutnosti kácení stromů)

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…