Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Google vyšle na silnice samořídící auto

Společnost Google v novém roce představí svůj první kompletní model samořídícího auta. Na Vánoce bylo testováno na zkušební trati v Británii, v lednu zamíří do Kalifornie, kde jsou tato auta již legální, do opravdového provozu. Toto vozidlo by tak mělo zlepšit reputaci květnovému nepovedenému pokusu, kterému dokonce chyběla i přední světla. Tentokrát bylo vše vyvíjeno postupně. Byl samostatně vyroben model brzd, volantu, počítačů a senzorů kontrolujících chod automobilu. Nakonec byly všechny systémy dány dohromady a vznikl tak první funkční model zcela samoovládacího automobilu – bez volantu a pedálů. 

Výhody těchto vozidel jsou znatelné především v hustém provozu, kdy by auta měla být schopna udržovat menší odstupy a urychlit tak provoz, či snížit počet dopravních zácp. Snadnější je také parkování, které za vás provedou počítače. A zcela nezpochybnitelnou výhodu má tento dopravní prostředek pro invalidy, žádné pedály. V Americe vyvinul Google dokonce vozidlo, které nemá žádné brzdy, plyn, či volant, vše je obstaráno dvěma tlačítky: ,,stop“ a ,,go“. Co víc člověk vlastně potřebuje než ,,Jeď“ a ,,Stůj“?

Zhruba za půl roku by se mohla samořízená vozidla legálně vyskytovat i na britských silnicích. Také britský ministr obchodu, Vince Cable, je nadšený nápadem, že tato auta neumí už pouze sama parkovat, ale zvládají využívat data ze satelitů natolik, že nepotřebují žádné další ovládání. Stejná vozidla jsou již zavedená v Německu, Japonsku a brzy se k nim přidá i Švédsko. Nejedná se tedy o zcela revoluční novinku. Svůj model již v březnu představil Ford, dále Lexus (SUVs) či Toyota (Prius). V Americe najezdil samosprávný automobil přes 700 tisíc mil (přes milion kilometrů) a připravuje se výroba sta jeho kopií. Plán zní, 2 roky testování a zdokonalování orientace dle GPS a přijímání dat ze senzorů a kamer.

Samoovládací automobil bude tedy možná již brzy bezpečnější než klasické auto a to by mohlo nejen usnadnit řízení, ale také ušetřit čas a zvýšit bezpečnost na silnicích.

 

FOTO: ilustrační, zdroj: google

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.