Komunikace s diváky, rytmus, mimika, a hlavně originální text a přednes – takzvaná slam poetry stojí na pomezí poezie a divadla. Performeři baví posluchače svým originálním přednesem, a to na nejrůznější, dokonce i ta zdánlivě nudná témata. Masarykova a Mendelova univerzita v červnu pro své vědce uspořádaly soutěžní on-line slam na téma genetika. Vítězem se stal lesník Radek Pokorný.
Na svůj přednes měl každý ze zúčastněných vědců deset minut, během nichž měl představit výzkum, kterému se aktuálně věnuje. Zastřešujícím tématem byla genetika, a to v návaznosti na blížící se dvousté výročí narození známého přírodovědce Gregora Johana Mendela, který se dědičností zabýval. Z natočených projevů pak diváci vybrali v on-line hlasování vítěze – Radka Pokorného z Mendelovy univerzity.
Pokorný se ve svém příspěvku snažil vysvětlit, jak zachovat les, a upozornit na fakt, že se bude tento ekosystém vlivem klimatické změny znatelně proměňovat. Zaměřil se také na obdivuhodnou odolnost lesa a různé dědičné vlastnosti stromů. „Musím dát do sdělení příběh a vše zjednodušit. Nejen dětem, ale často i politikům je nutné vše vysvětlovat touto formou, aby to bylo jednoduché a pochopitelné. Kdo neumí o své práci mluvit jednoduše, tak nechápe podstatu,“ dodal vítěz klání.
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…