Romantické osvětlení, které nespotřebovává fosilní paliva a neruší život lidí a zvířat. Tak zní budoucnost malého francouzského města Rambouillet, které se rozhodlo skoncovat s energeticky náročným pouličním osvětlením a plánuje zavést originální udržitelnou alternativu.
Zdejší ulice osvítí živé mikroorganismy umístěné v malých akváriích se slanou vodou, které přirozeně vylučují tlumenou modrou záři. Jedná se o bakterie s názvem Aliivibrio fischeri emitující světlo jako vedlejší produkt svého metabolismu. Takzvaná bioluminiscence je poměrně frekventovaným procesem u přírodních organismů. Ke zviditelnění či lovu kořisti jej využívají například některé houby, řasy, ryby či světlušky.
Světélkující bakterie by tak mohly zajistit udržitelné osvětlení města pouze na základě přísunu živin a kyslíku. Při odebrání přísunu kyslíku bakterie zhasnou, neboť přepnou svůj metabolismus na anaerobní režim, které světlo nevylučuje. Výroby svítidel se ujal startup Glowee, který bakterie kultivuje ve speciálních akváriích. Metoda však má celou řadu limitů. Jeden z hlavních problémů spočívá v tom, že je velmi náročné udržet bakterie naživu dlouhodobě a za různých venkovních teplot. Proto startup v současnosti vymýšlí, jak izolovat enzym zodpovědný za světélkování a využívat ho bez nutnosti kultivace žijících bakterií.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…