Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Francouzské město vymění elektřinu za bakterie. Ulice osvítí přírodní záření mikroorganismů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Romantické osvětlení, které nespotřebovává fosilní paliva a neruší život lidí a zvířat. Tak zní budoucnost malého francouzského města Rambouillet, které se rozhodlo skoncovat s energeticky náročným pouličním osvětlením a plánuje zavést originální udržitelnou alternativu.

Zdejší ulice osvítí živé mikroorganismy umístěné v malých akváriích se slanou vodou, které přirozeně vylučují tlumenou modrou záři. Jedná se o bakterie s názvem Aliivibrio fischeri emitující světlo jako vedlejší produkt svého metabolismu. Takzvaná bioluminiscence je poměrně frekventovaným procesem u přírodních organismů. Ke zviditelnění či lovu kořisti jej využívají například některé houby, řasy, ryby či světlušky.

Světélkující bakterie by tak mohly zajistit udržitelné osvětlení města pouze na základě přísunu živin a kyslíku. Při odebrání přísunu kyslíku bakterie zhasnou, neboť přepnou svůj metabolismus na anaerobní režim, které světlo nevylučuje. Výroby svítidel se ujal startup Glowee, který bakterie kultivuje ve speciálních akváriích. Metoda však má celou řadu limitů. Jeden z hlavních problémů spočívá v tom, že je velmi náročné udržet bakterie naživu dlouhodobě a za různých venkovních teplot. Proto startup v současnosti vymýšlí, jak izolovat enzym zodpovědný za světélkování a využívat ho bez nutnosti kultivace žijících bakterií.

Zdroj: BBC, Glowee

Související články

Zaručeně zlepší den

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…