Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Francouzi spustili elektrárnu vyrábějící proud díky sýru

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Možnost rozsvítit si v ložnici lampičku díky sýru? Pro 1500 obyvatel francouzského městečka Albertville je to denní realita. Zdejší továrna na sýr totiž dokáže zpracovat bioplyn unikající ze sýrů na elektrickou energii.

Francouzský sýr byl vždy ceněn pro svou delikátní chuť a texturu. Nyní získal další plusové body. Výroba sýru typu Beaufort dokáže v továrně ve francouzských Alpách vytvořit elektrickou energii. V městečku Albertville v Savoie byla zřízena stanice, která zásobuje elektrickou energií 1 500 Francouzů.

Od října začali v místní továrně využívat zbylou syrovátku k její transformaci za pomoci přidání bakterií na bioplyn. Jakmile je fermentační proces u konce, plyn je veden skrz přístroj, který ohřeje vodu na 90 stupňů Celsia a produkuje elektřinu.

Odhaduje se, že tento proces dokáže vytvořit okolo 3 milionů KWh za rok. Odpadní produkty při výrobě sýru jsou tak omezeny na minimum. Zároveň z nich vzniká něco dobrého pro místní komunitu.

Zdroj: independent.co.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…