Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Foxna, hroznohadica a Malé principál. Nejslavnější knižní příběh si nově přečtete i v brněnském hantecu

Zdroj fotografií: Nakladatelství Jota

Hej, kemo, buď tak benevolentní a ufachči mně malůvku – malýho békavýho.“ Přesně tak prosí Malé principál ve stejnojmenné knize ztroskotaného letce o obrázek beránka. Světoznámé dílo Antoina de Saint-Exupéryho se totiž nedávno dočkalo dalšího překladu. Brněnští nadšenci v čele s moderátorem Jindrou Eliášem naučili Malého prince mluvit místním hantecem.

Malý princ byl přeložen už do více než 300 jazykových verzí. Mnoho z nich, včetně francouzského vydání z roku 1943, má ve své knihovně nadšená sběratelka Martina Dlabajová. Poučný příběh, který okouzlil už několik generací, v typickém brněnském hantecu jí ale ve sbírce chyběl. A tak vznikl nápad, který potěší nejen fanoušky brněnského nářečí, ale i milovníky příběhu zvídavého prince.

O překlad knihy do hantecu se postaral Jindra Eliáš.

Překladu slavného díla do brněnštiny se ujal moderátor a znalec hantecu Jindra Eliáš. Nestál ale před lehkým úkolem. „Brněnský hantec je vnímán jako trošku vulgární forma lidové řeči. Ovšem Saint-Exupéry byl něžný člověk, i kniha je taková. Proto bylo nezbytné si vymyslet novotvary v hantecu, v tom mi pomohla moje žena,“ svěřil se v rozhovoru pro Český rozhlas. Díky spolupráci manželů tak v knize Malému principálovi dělá společnost například foxna.

Malého principála ilustroval Aleš Leznar.

Nedílnou součástí Malého prince jsou i krásné ilustrace. O ty se v hantecové verzi knihy postaral Aleš Leznar. Po listopadovém vydání se však kniha rychle vyprodala. Aktuálně je proto v dotisku a na stránkách nakladatelství Jota je možné si ji předobjednat. Distribuce dotisku knihy je přitom plánovaná od 15. prosince. Pokud tedy máte ve svém okolí milovníka knih a hantecu, Malé principál může být skvělým tipem na vánoční dárek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…