Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Foxna, hroznohadica a Malé principál. Nejslavnější knižní příběh si nově přečtete i v brněnském hantecu

Zdroj fotografií: Nakladatelství Jota

Hej, kemo, buď tak benevolentní a ufachči mně malůvku – malýho békavýho.“ Přesně tak prosí Malé principál ve stejnojmenné knize ztroskotaného letce o obrázek beránka. Světoznámé dílo Antoina de Saint-Exupéryho se totiž nedávno dočkalo dalšího překladu. Brněnští nadšenci v čele s moderátorem Jindrou Eliášem naučili Malého prince mluvit místním hantecem.

Malý princ byl přeložen už do více než 300 jazykových verzí. Mnoho z nich, včetně francouzského vydání z roku 1943, má ve své knihovně nadšená sběratelka Martina Dlabajová. Poučný příběh, který okouzlil už několik generací, v typickém brněnském hantecu jí ale ve sbírce chyběl. A tak vznikl nápad, který potěší nejen fanoušky brněnského nářečí, ale i milovníky příběhu zvídavého prince.

O překlad knihy do hantecu se postaral Jindra Eliáš.

Překladu slavného díla do brněnštiny se ujal moderátor a znalec hantecu Jindra Eliáš. Nestál ale před lehkým úkolem. „Brněnský hantec je vnímán jako trošku vulgární forma lidové řeči. Ovšem Saint-Exupéry byl něžný člověk, i kniha je taková. Proto bylo nezbytné si vymyslet novotvary v hantecu, v tom mi pomohla moje žena,“ svěřil se v rozhovoru pro Český rozhlas. Díky spolupráci manželů tak v knize Malému principálovi dělá společnost například foxna.

Malého principála ilustroval Aleš Leznar.

Nedílnou součástí Malého prince jsou i krásné ilustrace. O ty se v hantecové verzi knihy postaral Aleš Leznar. Po listopadovém vydání se však kniha rychle vyprodala. Aktuálně je proto v dotisku a na stránkách nakladatelství Jota je možné si ji předobjednat. Distribuce dotisku knihy je přitom plánovaná od 15. prosince. Pokud tedy máte ve svém okolí milovníka knih a hantecu, Malé principál může být skvělým tipem na vánoční dárek.

Související články

Inspirace

Knihovnice z Podkrkonoší vozí na běžkách knihy přímo k lidem

Inspirace

Startující Týden čtení dětem motivuje k četbě literatury

Inspirace

Unikátní projekt. Vyberte si knihu podle významné události dne

Společnost

Městská knihovna Praha poskytuje zdarma přes 1000 e-knih

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.