Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc pro pražské opylovače. Nový projekt vrací do hlavního města květnaté louky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Intenzivní způsob zemědělství, zahušťování měst, ale také jednotvárnost veřejné zeleně způsobují úbytek hmyzu nejen ve městech. V metropoli se to nově snaží změnit projekt Praha kvete, za kterým stojí entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Dosud založili květnaté louky již na dvaceti místech hlavního města a do budoucna plánují další.

Městskou zeleň dnes často tvoří plochy s nakrátko střiženým trávníkem, což je však biologicky chudé prostředí, jež opylovačům nenabízí mnoho potravy. Pomoci zamezit dalšímu poklesu rozmanitosti hmyzu mohou přitom právě obyčejné louky, které nebudou často sečené – kvetoucí rostliny sem přilákají nejrůznější motýly, včely a jiné druhy hmyzu. Entomologové pro založení luk použili speciální osivo skládající se především z rostlinných druhů, jež jsou pro Prahu a její okolí původní, jako je například chrpa luční, kopretina bílá nebo šalvěj přeslenitá.

Ilustrační foto: Pixabay

Možností, jak mohou zájemci přiložit ruku k dílu, je pak hned několik. Lidé mohou s pomocí entomologů a jejich rad květnatou louku sami založit, ať už na vlastním pozemku, či jako součást komunitní zahrady nebo třeba školky. Kromě osiva získají také návod, jak se o louku starat. „Nejvhodnější doba k založení květnaté louky je právě nyní v září a říjnu, a stačí i malé plochy o výměře od deseti metrů čtverečních,” uvedl pro portál Naše voda vedoucí projektu Filip Harabiš.

Ti, kteří v přírodě rádi tráví více času a pozorují poletující hmyz, pak mohou pomoci s monitoringem. Do aplikace iNauralis pozorovatelé hmyz vyfotí a vyplní údaje o místě či času nálezu, díky čemuž entomologové získají větší přehled o vyskytovaných druzích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…