Intenzivní způsob zemědělství, zahušťování měst, ale také jednotvárnost veřejné zeleně způsobují úbytek hmyzu nejen ve městech. V metropoli se to nově snaží změnit projekt Praha kvete, za kterým stojí entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Dosud založili květnaté louky již na dvaceti místech hlavního města a do budoucna plánují další.
Městskou zeleň dnes často tvoří plochy s nakrátko střiženým trávníkem, což je však biologicky chudé prostředí, jež opylovačům nenabízí mnoho potravy. Pomoci zamezit dalšímu poklesu rozmanitosti hmyzu mohou přitom právě obyčejné louky, které nebudou často sečené – kvetoucí rostliny sem přilákají nejrůznější motýly, včely a jiné druhy hmyzu. Entomologové pro založení luk použili speciální osivo skládající se především z rostlinných druhů, jež jsou pro Prahu a její okolí původní, jako je například chrpa luční, kopretina bílá nebo šalvěj přeslenitá.
Možností, jak mohou zájemci přiložit ruku k dílu, je pak hned několik. Lidé mohou s pomocí entomologů a jejich rad květnatou louku sami založit, ať už na vlastním pozemku, či jako součást komunitní zahrady nebo třeba školky. Kromě osiva získají také návod, jak se o louku starat. „Nejvhodnější doba k založení květnaté louky je právě nyní v září a říjnu, a stačí i malé plochy o výměře od deseti metrů čtverečních,” uvedl pro portál Naše voda vedoucí projektu Filip Harabiš.
Ti, kteří v přírodě rádi tráví více času a pozorují poletující hmyz, pak mohou pomoci s monitoringem. Do aplikace iNauralis pozorovatelé hmyz vyfotí a vyplní údaje o místě či času nálezu, díky čemuž entomologové získají větší přehled o vyskytovaných druzích.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…