Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

V soutěži bodoval i snímek lišky z Česka. Foto: Vladimír Čech, se svolením organizátorů soutěže

Zvířecí portrét, soužití lidí a přírody nebo chování ptáků. Porotci soutěže The World Natures Photography Awards ocenili v celkem třinácti kategoriích nejlepší snímky přírody za rok 2020. Se svou fotkou lišky se na stříbrné příčce v kategorii Animals and their habitat, tedy Zvířata a jejich domov umístil Vladimír Čech.

Organizátoři soutěže se oceněním snaží nejen podporovat nejlepší fotografy světa, ale také pomoci se zlepšováním životního prostředí. „Věříme, že všichni můžeme přispět k pozitivnímu utváření budoucnosti naší planety. Fotografie mohou lidi přimět dívat se na svět z jiné perspektivy a změnit své vlastní zvyky pro dobro planety,“ píšou pořadatelé soutěže na svých webových stránkách.

Celkovým vítězem soutěže a zároveň kategorie Animals and their habitat se stal snímek Kanaďana Thomase Vijayana. Na fotografii zachytil ohroženého orangutana bornejského při jeho přechodu z jednoho ostrova na druhý, k čemuž opice využívají stromy rostoucí ve vodě. „Měl jsem tento výjev v hlavě, a tak jsem si nejprve našel vhodný strom ve vodě, abych z něj mohl vyfotit odraz nebe na hladině. Díky tomu vypadá obrázek jakoby vzhůru nohama. Poté jsem na strom vylezl a hodiny čekal,“ přiblížil fotograf zákulisí vzniku snímku.   

The world is going upside down. Foto: Thomas Vijayana, se svolením organizátorů soutěže

Kategorii zvířecích portrétů vyhrál Nick Dale z Velké Británie se svou fotografií bengálské tygřice.

Bengal tiger with catchlight in water hole. Foto: Nick Dale, se svolením organizátorů soutěže

S obrázkem z potápění v Tichém oceánu se na první příčce kategorie People and nature, tedy Lidé a příroda umístil fotograf Christa Funk ze Spojených států amerických. Na snímku zachytil svého kamaráda Andreho Fajarda.

Andre Fajardo. Foto: Christe Funk, se svolením organizátorů soutěže

Mezi fotkami rostlin a hub se porotcům nejvíce líbil snímek Izraelce Dorona Talmiho. „Na jihovýchodě USA je spousta bažin, jezer a zátok, kde ve vodě rostou tisíce velkých stromů, takzvaných plešatých cypřišů,“ uvedl autor v popisu fotografie, kterou pořídil v jezeře ve východním Texasu.

Mist at the swamp. Foto: Doron Talmi, se svolením organizátorů soutěže

V kategorii Behaviour mammals, tedy Chování savců, zvítězil obrázek Patricka Nowotnyho ze Spojených států amerických. Jsou na něm zápasící lvi v národním parku Serengeti.

Lions fight. Foto: Patrick Nowotny, se svolením organizátorů soutěže

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…