Zvířecí portrét, soužití lidí a přírody nebo chování ptáků. Porotci soutěže The World Natures Photography Awards ocenili v celkem třinácti kategoriích nejlepší snímky přírody za rok 2020. Se svou fotkou lišky se na stříbrné příčce v kategorii Animals and their habitat, tedy Zvířata a jejich domov umístil Vladimír Čech.
Organizátoři soutěže se oceněním snaží nejen podporovat nejlepší fotografy světa, ale také pomoci se zlepšováním životního prostředí. „Věříme, že všichni můžeme přispět k pozitivnímu utváření budoucnosti naší planety. Fotografie mohou lidi přimět dívat se na svět z jiné perspektivy a změnit své vlastní zvyky pro dobro planety,“ píšou pořadatelé soutěže na svých webových stránkách.
Celkovým vítězem soutěže a zároveň kategorie Animals and their habitat se stal snímek Kanaďana Thomase Vijayana. Na fotografii zachytil ohroženého orangutana bornejského při jeho přechodu z jednoho ostrova na druhý, k čemuž opice využívají stromy rostoucí ve vodě. „Měl jsem tento výjev v hlavě, a tak jsem si nejprve našel vhodný strom ve vodě, abych z něj mohl vyfotit odraz nebe na hladině. Díky tomu vypadá obrázek jakoby vzhůru nohama. Poté jsem na strom vylezl a hodiny čekal,“ přiblížil fotograf zákulisí vzniku snímku.
Kategorii zvířecích portrétů vyhrál Nick Dale z Velké Británie se svou fotografií bengálské tygřice.
S obrázkem z potápění v Tichém oceánu se na první příčce kategorie People and nature, tedy Lidé a příroda umístil fotograf Christa Funk ze Spojených států amerických. Na snímku zachytil svého kamaráda Andreho Fajarda.
Mezi fotkami rostlin a hub se porotcům nejvíce líbil snímek Izraelce Dorona Talmiho. „Na jihovýchodě USA je spousta bažin, jezer a zátok, kde ve vodě rostou tisíce velkých stromů, takzvaných plešatých cypřišů,“ uvedl autor v popisu fotografie, kterou pořídil v jezeře ve východním Texasu.
V kategorii Behaviour mammals, tedy Chování savců, zvítězil obrázek Patricka Nowotnyho ze Spojených států amerických. Jsou na něm zápasící lvi v národním parku Serengeti.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…