Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

V soutěži bodoval i snímek lišky z Česka. Foto: Vladimír Čech, se svolením organizátorů soutěže

Zvířecí portrét, soužití lidí a přírody nebo chování ptáků. Porotci soutěže The World Natures Photography Awards ocenili v celkem třinácti kategoriích nejlepší snímky přírody za rok 2020. Se svou fotkou lišky se na stříbrné příčce v kategorii Animals and their habitat, tedy Zvířata a jejich domov umístil Vladimír Čech.

Organizátoři soutěže se oceněním snaží nejen podporovat nejlepší fotografy světa, ale také pomoci se zlepšováním životního prostředí. „Věříme, že všichni můžeme přispět k pozitivnímu utváření budoucnosti naší planety. Fotografie mohou lidi přimět dívat se na svět z jiné perspektivy a změnit své vlastní zvyky pro dobro planety,“ píšou pořadatelé soutěže na svých webových stránkách.

Celkovým vítězem soutěže a zároveň kategorie Animals and their habitat se stal snímek Kanaďana Thomase Vijayana. Na fotografii zachytil ohroženého orangutana bornejského při jeho přechodu z jednoho ostrova na druhý, k čemuž opice využívají stromy rostoucí ve vodě. „Měl jsem tento výjev v hlavě, a tak jsem si nejprve našel vhodný strom ve vodě, abych z něj mohl vyfotit odraz nebe na hladině. Díky tomu vypadá obrázek jakoby vzhůru nohama. Poté jsem na strom vylezl a hodiny čekal,“ přiblížil fotograf zákulisí vzniku snímku.   

The world is going upside down. Foto: Thomas Vijayana, se svolením organizátorů soutěže

Kategorii zvířecích portrétů vyhrál Nick Dale z Velké Británie se svou fotografií bengálské tygřice.

Bengal tiger with catchlight in water hole. Foto: Nick Dale, se svolením organizátorů soutěže

S obrázkem z potápění v Tichém oceánu se na první příčce kategorie People and nature, tedy Lidé a příroda umístil fotograf Christa Funk ze Spojených států amerických. Na snímku zachytil svého kamaráda Andreho Fajarda.

Andre Fajardo. Foto: Christe Funk, se svolením organizátorů soutěže

Mezi fotkami rostlin a hub se porotcům nejvíce líbil snímek Izraelce Dorona Talmiho. „Na jihovýchodě USA je spousta bažin, jezer a zátok, kde ve vodě rostou tisíce velkých stromů, takzvaných plešatých cypřišů,“ uvedl autor v popisu fotografie, kterou pořídil v jezeře ve východním Texasu.

Mist at the swamp. Foto: Doron Talmi, se svolením organizátorů soutěže

V kategorii Behaviour mammals, tedy Chování savců, zvítězil obrázek Patricka Nowotnyho ze Spojených států amerických. Jsou na něm zápasící lvi v národním parku Serengeti.

Lions fight. Foto: Patrick Nowotny, se svolením organizátorů soutěže

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Turecko se nyní jmenuje Türkiye: Jaké další země prošly změnou názvu?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…