Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Objev v českých jeskyních. Podívejte se, jak vypadají dómy plné krápníků

Sintrová polokupa. Foto: Jiří Kunc

V jeskyních je stále co objevovat. Pořád v nich máme možnost nalézat dosud netušená tajemství. Potvrzuje to překvapení, které čekalo na české jeskyňáře v Moravském krasu poblíž Macochy. Našli tam čtyři dómy plné krápníků.

První dóm. Foto: Jiří Kunc

Objev přitom nebyl takříkajíc zadarmo, jednalo se o relativně náročnou cestu. „Začali jsme se ze Skleněných dómů, což je část Punkevních jeskyní, prokopávat takovou nenápadnou chodbičkou. Po odtěžení asi 100 kbelíků usazenin jsme se dostali do velké chodby, která má na délku asi 50 metrů. Z té chodby pak vedou propasti do prvních dvou dómů. Když jsme se do nich slanili, podařilo se nám objevit ještě další dva dómy,“ uvedl pro České noviny jeskyňář Michal Šenkýř ze Základní speleologické organizace 6-20 Moravský kras České speleologické společnosti. Podle něj má největší dóm rozlohu zhruba pět krát deset metrů, na výšku je to přitom asi 25 metrů. V nově objevených dómech se nachází bohatá krápníková výzdoba. K vidění tam jsou téměř všechny známé druhy krápníků.

Foto: Jiří Kunc

Objevené dómy zatím nemají oficiální jména. Veřejnost se do nich nepodívá, jelikož je terén obtížně přístupný po lanech. Podle jeskyňářů na nás však mohou čekat ještě další překvapení. Nemusí se totiž jednat o poslední objev v dané lokalitě. „Musíme to celé nejdříve pořádně zmapovat a podívat se, kam by to mohlo vést dál,“ uzavřel Šenkýř.

Horní dóm – klenba. Foto: Jiří Kunc

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…