Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čestnost nade vše. Letošní ocenění fair play dostal trenér Uhrin i hokejista Jágr

Ilustrační foto: Depositphotos

Férovost je pro ně přednější než vlastní vítězství, a i když rozhodnutí nehraje v jejich prospěch, nezdráhají se přiznat bod soupeři. Takovým jednáním se vyznačují nejen sportovci, kteří dostali od předsedkyně Českého klubu fair play Šárky Strachové Cenu fair play za rok 2020.

Cenu za celoživotní postoj si odnesl fotbalový trenér Dušan Uhrin, který stojí například za stříbrným úspěchem české reprezentace z mistrovství světa z roku 1996 nebo za třetím místem pražské Sparty v nultém ročníku Ligy mistrů. „Moc si toho vážím, ale když mám jít na pódium, jsem vždy víc nervózní než před zápasem. Vždy jsem hráčům vštěpoval zásady fair play a snažil jsem se tak i chovat jako trenér,“ řekl Uhrin, jenž pětkrát vyhrál českou anketu Trenér roku a byl vyhlášen nejlepším trenérem Evropy roku 1996.

Za propagaci fair play byl oceněn herec a sportovec Alfred Strejček, který v minulosti několik let působil v předsednictvu Českého klubu fair play a i po skončení svého angažmá se pravidelně zapojoval do činnosti klubu. Speciální cenu pak získala česká rekordmanka v hodu kladivem Kateřina Šafránková, jež v době propuknutí pandemie šila roušky pro potřebné. „Nemohla jsem chodit na tréninky, a tak jsem začala šít, a nakonec jsem vyrobila přes sedm set roušek,“ uvedla.

Ilustrační foto: Depositphotos

Kromě hlavních cen udělil klub fair play také několik diplomů. Za čin fair play byli oceněni beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner. Na Mistrovství republiky v Opavě dvakrát opravili rozhodčí a dva sporné míče přiznali soupeřům, i přesto nakonec národní turnaj vyhráli. Stejné ocenění se pak dostalo také karvinskému fotbalistovi Michalu Papadopulosovi, který svým přiznáním opravil rozhodčí a jeho tým tak přišel o zisk branky.

Diplom za záchranu života porotci udělili sezemickým kanoistům, kteří z vody vytáhli svého šestnáctiletého kamaráda, který zkolaboval a vypadl z lodi. O záchranu života rozhodčího Luboše Valy, který na hřišti rovněž zkolaboval, se spolu s dalšími účastníky zápasu zasloužil především oceněný fotbalista Ondřej Soběslav, díky jehož vytrvalé masáži srdce Vala přežil.

Posledním oceněným je pak hokejista Jaromír Jágr, který obdržel dopis s oceněním férového gesta, když v zápase s Plzní upozornil rozhodčí, že ho soupeř nefauloval.

Zdroj: olympijskytym.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…