Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Evropský týden mobility v moravské metropoli zaujal

Ve dnech 16. až 22. září proběhl v několika městech České republiky Evropský týden mobility. Letošní podtitul zněl „naše ulice, naše volba“. Jde již celkově o 13. ročník a jako i v minulých letech se organizátoři snažili přinášet obyvatelům nový pohled na městskou mobilitu.

Jen stěží si lze dnešní města představit bez automobilů, autobusů a jiných motorových vozidel. To však také přináší řadu negativních důsledků od dusivého smogu, hluku až po beznadějně zaplněná veřejná prostranství. Nabídnout možné alternativy k tomuto stavu má za cíl právě Evropský týden mobility. Pod patronátem EU je pořádán již od roku 2002 a od svého vzniku zaznamenává pravidelně vzrůstající zájem. V letošním roce se zapojilo více než 2000 měst napříč Evropou, přičemž 27 z nich bylo českých. Uvést můžeme například Letovice, Otrokovice, Zlín nebo Karlovy Vary. Chybět pochopitelně nemohli ani dvě největší města, Praha a Brno. A právě na brněnské akce jsme se za vás zašli podívat.

Koordinátor akce Kancelář Brno – Zdravé město, jejímž zřizovatelem je Magistrát města Brna, zajistila pro děti i dospělé bohatý program od přednášek až po setkání spojená s aktivním pohybem. Nechyběly zábavně vzdělávací akce zaměřené na prevenci nehod, komentovaná prohlídka dispečinku integrovaného dopravního systému nebo jízda Brnem na kolečkových bruslích.

Zapojila se také Policie České republiky s akcí „Bezpečně nejen na cyklostezce“. Zaměřila se na kontrolu technického stavu a povinné výbavy jízdních kol a zejména pak na motivaci cyklistů k požívání ochranných pomůcek. „Nejedná se ze strany Policie ČR o jednorázovou akci, pořádáme je pravidelně během roku se začátkem sezony, prázdnin a jiných události i mimo ně,“ sdělil nám brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Dodal také, že cílem podobných preventivních akcí je přispět nejen ke snížení nehodovosti slabších účastníků provozu, tedy chodců, cyklistů a motorkářů, ale koneckonců také k větší vzájemné ohleduplnosti.

Brněnský týden mobility však nebyl jen o výukových programech. Své místo zde našly i alternativní způsoby dopravy. Zájemci se tak mohli dovědět více o elektromobilech nebo si prohlédnout ekologicky čistší autobus poháněný stlačeným zemním plynem.

Autor i foto: Kamil Červinka
Další informace
http://www.mzp.cz/cz/news_etm_2014
http://www.mobilityweek.eu/

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.