Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Evropský týden mobility v moravské metropoli zaujal

Ve dnech 16. až 22. září proběhl v několika městech České republiky Evropský týden mobility. Letošní podtitul zněl „naše ulice, naše volba“. Jde již celkově o 13. ročník a jako i v minulých letech se organizátoři snažili přinášet obyvatelům nový pohled na městskou mobilitu.

Jen stěží si lze dnešní města představit bez automobilů, autobusů a jiných motorových vozidel. To však také přináší řadu negativních důsledků od dusivého smogu, hluku až po beznadějně zaplněná veřejná prostranství. Nabídnout možné alternativy k tomuto stavu má za cíl právě Evropský týden mobility. Pod patronátem EU je pořádán již od roku 2002 a od svého vzniku zaznamenává pravidelně vzrůstající zájem. V letošním roce se zapojilo více než 2000 měst napříč Evropou, přičemž 27 z nich bylo českých. Uvést můžeme například Letovice, Otrokovice, Zlín nebo Karlovy Vary. Chybět pochopitelně nemohli ani dvě největší města, Praha a Brno. A právě na brněnské akce jsme se za vás zašli podívat.

Koordinátor akce Kancelář Brno – Zdravé město, jejímž zřizovatelem je Magistrát města Brna, zajistila pro děti i dospělé bohatý program od přednášek až po setkání spojená s aktivním pohybem. Nechyběly zábavně vzdělávací akce zaměřené na prevenci nehod, komentovaná prohlídka dispečinku integrovaného dopravního systému nebo jízda Brnem na kolečkových bruslích.

Zapojila se také Policie České republiky s akcí „Bezpečně nejen na cyklostezce“. Zaměřila se na kontrolu technického stavu a povinné výbavy jízdních kol a zejména pak na motivaci cyklistů k požívání ochranných pomůcek. „Nejedná se ze strany Policie ČR o jednorázovou akci, pořádáme je pravidelně během roku se začátkem sezony, prázdnin a jiných události i mimo ně,“ sdělil nám brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Dodal také, že cílem podobných preventivních akcí je přispět nejen ke snížení nehodovosti slabších účastníků provozu, tedy chodců, cyklistů a motorkářů, ale koneckonců také k větší vzájemné ohleduplnosti.

Brněnský týden mobility však nebyl jen o výukových programech. Své místo zde našly i alternativní způsoby dopravy. Zájemci se tak mohli dovědět více o elektromobilech nebo si prohlédnout ekologicky čistší autobus poháněný stlačeným zemním plynem.

Autor i foto: Kamil Červinka
Další informace
http://www.mzp.cz/cz/news_etm_2014
http://www.mobilityweek.eu/

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.