Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Etiketa stolování se drží i u papoušků. Kakadu Goffinův si vyrábí příbory z větviček

Foto: Depositphotos

Se svou délkou asi 31 centimetrů je kakadu Goffinův příliš malý na to, aby si mango, jehož semeny se živí, dokázal jednoduše rozbít zobákem. Někteří jedinci se tak naučili vyrábět si jednoduché pomůcky z větviček, díky kterým se dokážou do lahodných plodů dostat. O zjištěních studie vědců z Univerzity veterinární medicíny ve Vídni informuje deník The Guardian.

Podle výzkumníků používají papoušci, jež žijí na Tanimbarských ostrovech v Indonésii, hned tři typy nástrojů. První a nejsilnější z nich tvoří celá větev zbavena části pahýlu a sloužící k rozříznutí plodu, aby se ptáci dostali k jeho vnitřku. Druhý typ příboru má podobu drobné a oštípané větve a zastává funkci nože k proříznutí vrstvy, jež obklopuje semeno. Poslední druh, oloupaná větévka, pak slouží jako lžíce k vydlabání semena z plodu. Na jeden kus ovoce přitom ptáci použijí průměrně osm nástrojů.

Podle vědců však touto schopností výroby příborů nedisponují zdaleka všichni papoušci tohoto druhu. „Ukázalo se, že v hejnu o patnácti ptácích to dokázali pouze dva jedinci,“ uvedl spoluautor studie Mark O’Hara. Tato dovednost tak pravděpodobně není geneticky podmíněna a jedná se spíše o individuální inovaci, na kterou si každý jedince přijde sám, případně se ji od sebe učí navzájem.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…