Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Estonsko finančně podpoří umělce, aby mohli v klidu tvořit

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přední kulturní osobnosti Estonska představily začátkem listopadu originální projekt. Ve snaze o pestřejší produkci kvalitního umění zajistí deseti umělcům a spisovatelům plat na tři roky. Umožní jim tak vytvářet umění bez obav o finance.

„Vytvořit umělecké dílo je náročný úkol. Získávání inspirace, zkoušení, psaní nového materiálu nebo jeho umisťování na plátno, stejně jako zdokonalování tohoto všeho, vyžaduje čas a možnost pracovat v klidu,“ uvedl tamější ministr kultury Indrek Saar.

V Estonsku jsou umělci podporováni například stipendii nebo granty. Podle ministra však nenabízejí potřebnou sociální jistotu. Navíc nejde o dlouhotrvající pomoc. „ Záměrem platů pro umělce a spisovatele je nabídnout jim na pár let možnost pracovat v klidu, aby se tito lidé mohli denně věnovat kreativní práci,“ vysvětlil Saar

Lidé stojící za projektem si od něj slibují rozvoj kultury a vznik nových uměleckých děl. „Lze předpokládat, že všichni chceme, aby naše kultura byla mezinárodní vizitkou Estonska a nabízela vysokou úroveň umění pro naše občany. Platy budou pravděpodobně placeny silným a aktivním umělcům, kteří budou schopni zásadně přispět do rozvoje našeho umění během tří let,“ doplnil prezident asociace umělců Vano Allsalu.

Přestože budou vypláceni státem, umělci si podle ministra zachovají svou svobodu. Nebudou povinni přijímat státní zakázky, jediným jejich závazkem bude kreativně pracovat.

Přihlášky mohou zájemci podávat po celý listopad. Ve výběrové komisi zasedne široká škála odborníků, aby se zajistila nestrannost a rozmanitost volby. První desítka vybraných bude oznámena koncem roku. Každý z nich bude dostávat měsíční plat ve výši 1005 euro.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.