Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Estonsko finančně podpoří umělce, aby mohli v klidu tvořit

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přední kulturní osobnosti Estonska představily začátkem listopadu originální projekt. Ve snaze o pestřejší produkci kvalitního umění zajistí deseti umělcům a spisovatelům plat na tři roky. Umožní jim tak vytvářet umění bez obav o finance.

„Vytvořit umělecké dílo je náročný úkol. Získávání inspirace, zkoušení, psaní nového materiálu nebo jeho umisťování na plátno, stejně jako zdokonalování tohoto všeho, vyžaduje čas a možnost pracovat v klidu,“ uvedl tamější ministr kultury Indrek Saar.

V Estonsku jsou umělci podporováni například stipendii nebo granty. Podle ministra však nenabízejí potřebnou sociální jistotu. Navíc nejde o dlouhotrvající pomoc. „ Záměrem platů pro umělce a spisovatele je nabídnout jim na pár let možnost pracovat v klidu, aby se tito lidé mohli denně věnovat kreativní práci,“ vysvětlil Saar

Lidé stojící za projektem si od něj slibují rozvoj kultury a vznik nových uměleckých děl. „Lze předpokládat, že všichni chceme, aby naše kultura byla mezinárodní vizitkou Estonska a nabízela vysokou úroveň umění pro naše občany. Platy budou pravděpodobně placeny silným a aktivním umělcům, kteří budou schopni zásadně přispět do rozvoje našeho umění během tří let,“ doplnil prezident asociace umělců Vano Allsalu.

Přestože budou vypláceni státem, umělci si podle ministra zachovají svou svobodu. Nebudou povinni přijímat státní zakázky, jediným jejich závazkem bude kreativně pracovat.

Přihlášky mohou zájemci podávat po celý listopad. Ve výběrové komisi zasedne široká škála odborníků, aby se zajistila nestrannost a rozmanitost volby. První desítka vybraných bude oznámena koncem roku. Každý z nich bude dostávat měsíční plat ve výši 1005 euro.

Související články

Zaručeně zlepší den

Překročte své hranice: Jedinečné a odvážné designy tenisek čekají na svou příležitost!

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…