Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Estonsko finančně podpoří umělce, aby mohli v klidu tvořit

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přední kulturní osobnosti Estonska představily začátkem listopadu originální projekt. Ve snaze o pestřejší produkci kvalitního umění zajistí deseti umělcům a spisovatelům plat na tři roky. Umožní jim tak vytvářet umění bez obav o finance.

„Vytvořit umělecké dílo je náročný úkol. Získávání inspirace, zkoušení, psaní nového materiálu nebo jeho umisťování na plátno, stejně jako zdokonalování tohoto všeho, vyžaduje čas a možnost pracovat v klidu,“ uvedl tamější ministr kultury Indrek Saar.

V Estonsku jsou umělci podporováni například stipendii nebo granty. Podle ministra však nenabízejí potřebnou sociální jistotu. Navíc nejde o dlouhotrvající pomoc. „ Záměrem platů pro umělce a spisovatele je nabídnout jim na pár let možnost pracovat v klidu, aby se tito lidé mohli denně věnovat kreativní práci,“ vysvětlil Saar

Lidé stojící za projektem si od něj slibují rozvoj kultury a vznik nových uměleckých děl. „Lze předpokládat, že všichni chceme, aby naše kultura byla mezinárodní vizitkou Estonska a nabízela vysokou úroveň umění pro naše občany. Platy budou pravděpodobně placeny silným a aktivním umělcům, kteří budou schopni zásadně přispět do rozvoje našeho umění během tří let,“ doplnil prezident asociace umělců Vano Allsalu.

Přestože budou vypláceni státem, umělci si podle ministra zachovají svou svobodu. Nebudou povinni přijímat státní zakázky, jediným jejich závazkem bude kreativně pracovat.

Přihlášky mohou zájemci podávat po celý listopad. Ve výběrové komisi zasedne široká škála odborníků, aby se zajistila nestrannost a rozmanitost volby. První desítka vybraných bude oznámena koncem roku. Každý z nich bude dostávat měsíční plat ve výši 1005 euro.

Související články

Zaručeně zlepší den

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Čtyřdenní pracovní týden funguje a vyplatí se, potvrdil velký islandský experiment

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…