Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Elixír mládí na obzoru. Vědci už vědí, jak zpomalit stárnutí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Být stále mlád, to bych si přál, být stále mlád, zpívá Karel Gott v oblíbené české písni. Nově se již nebude muset jednat nutně o sen. Vědci totiž zjistili, jak toto přání učinit realitou. Výzkumníkům z Cambridgeské univerzity se podařilo omladit kožní buňky 53leté ženy do podoby, jakou mají buňky 23letého člověka.

Vědci doufají, že jejich poznatky budou v budoucnu využitelné pro omlazení buněk i u dalších tělesných orgánů. Šéf výzkumu profesor Wolf Reik v rozhovoru pro zpravodajskou stanicí BBC řekl, že doufá, že jednou bude možné stárnoucím lidem zachovat zdraví déle. „O něčem takovém jsme snili. Z mnoha běžných potíží se s věkem stávají vážné nemoci a je úžasné přijít na to, jak lidem pomoci,“ řekl. Cílem výzkumu je vyvinout léčbu nemocí vázaných na přibývající věk, například diabetu, nemocí srdce a neurologických poruch.

Při zmlazování kůže byly použity postupy známé z výzkumu, který vedl k narození naklonované ovce Dolly. Výchozím bodem výzkumu byly poznatky z Roslinova institutu v Edinburghu, kde se v 90. letech podařilo naklonovat ovci z kožní buňky dospělého jedince. Technika, která byla nakonec použita v poslední studii, se nazývá IPS. Jedná se o složitý proces, během kterého musí kmenové buňky narůst do buněk a tkání potřebných pro pacienta. Ačkoliv metoda byla úspěšná, bude muset projít ještě vývojem a testováním, než dojde k jejímu používání na klinikách.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Indové přestanou při rituálech používat živé slony. Nahradí je mechanické stroje

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…