Odstranit uhlík z chemického průmyslu. Takový je cíl americké společnosti Solugen, která již několik let vyrábí z enzymu kvasinek peroxid vodíku, a z něj poté ekologické náhrady chemických čistících prostředků. S příchodem pandemie koronaviru start-up svůj produkt obměnil a vytvořil z kvasinek přírodní dezinfekci.
Firmu Solugen založili dnes jednatřicetiletí bývalí spolužáci z medicíny. Zatímco Sean Hunt se při studiu vydal na dráhu chemického inženýrství, Gaurab Chakrabarti se specializoval na léčbu rakovinu. Dohromady se jejich obory daly, když Chakrabarti objevil v rakovinotvorných buňkách enzym, který tvořil peroxid vodíku. Hunt pak začal s enzymem pracovat v chemickém odvětví, až dvojice vynalezla způsob, jak látku získávat z geneticky pěstovaných kvasinek.
Produkty, který dnes start-up vyrábí, mají širokou škálu využití a lze s nimi čistit odpadní vody, ropovody, bazény či vodovody. Díky svým dobrým vlastnostem dokážou kromě dezinfekce také rozpouštět minerální usazeniny. Díky tomu se staly žádanými v lázeňském sektoru či také průmyslových či zemědělských odvětvích.
Zdroj: forbes.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…