Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dva nevidomí pacienti z Barcelony začínají vidět díky bionickému oku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Lékaři v prosinci minulého roku voperovali dvěma nevidomým pacientům ze Španělska bionické oko. V současné době Guadalupe Iglesiasová a Carlos Martínez po několika měsících již vidí siluety a rozpoznávají osoby.

Ačkoliv pacienti žili několik let v absolutní tmě, s bionickým okem jejich mozek již dokáže přijímat vizuální stimuly, a oni tak mohou žít téměř normálním životem.

Pacientům lékaři voperovali na barcelonské klinice bionické oko Argus II od americké firmy Second Sight. Zařízení funguje na složitém principu, kdy telekamera na brýlích předává radiový signál receptoru a elektronickému zařízení, jež je umístěno na úrovni sítnice. Signál se poté dostane do mozku pomocí elektrod, jež stimulují zbývající nervy sítnice. Použitý typ bionického oka je určen lidem s chorobou sítnice nazvanou retinitis pigmentos, kteří trpí rozpadající se sítnicí, jež vede až k úplné slepotě.

Ačkoliv se operovaným pacientům nevrátí zrak dokonale, je jasné, že budou rozeznávat tmu a světlo, pohyb v okolí i lidi kolem nich. Mají však velkou naději ve stávající výzkum bionických ok, ve kterém se počítá s tím, že v brzké budoucnosti umožní pokročilejší bionická oka lidem například i rozlišovat barvy.

Zdroj: ČTK

Související články

Zdraví

Vědci vytvořili bionické oko. Jeho nositel uvidí i ve tmě

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.