Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili bionické oko. Jeho nositel uvidí i ve tmě

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Novou naději pro lidi s poškozeným zrakem přináší unikátní bionické oko, jehož prototyp vznikl v americko-čínské spolupráci dvou univerzit. Jeho potenciální uživatelé se po jeho aplikaci budou podobat šelmám, alespoň co se týká schopnosti nočního vidění.

Pokročilou konstrukci bionického oka představili v časopise Nature vědci z Hongkongské univerzity a Univerzity v Berkeley. Jedná se o prototyp, který se zatím nejvíce ze všech podobá lidskému oku, a to jak po stránce struktury, tak dosahového rozlišení.

Schéma bionického oka. Zdroj: časopis Nature

K jeho sestrojení vědci použili zakřivenou membránu z oxidu hlinitého, kterou pokryli nanočásticemi. Ty byly vyrobeny z perovskitu, materiálu citlivého na světlo. Polokulovitá sítnice bionického oka je tvořená hustě poskládanými nanovlákny, která slouží jako fotoreceptory, čili smyslová čidla vnímající světlo. Největším přínosem nanovláken je ale fakt, že jsou schopná dosáhnout až prahu infračerveného světla. Uživatel bionického oka by tak mohl bez problémů vidět i ve tmě.

Další úžasnou vlastností bionického oka je, že dokáže zachovat věrnost původního obrazu tak, jak by ho vidělo oko lidské. Tato vlastnost je umožněna tím, že na jeden čtverečný centimetr je bionické oko schopné pojmout 460 milionů nanosenzorů. Reakční čas bionického oka je přitom kratší než u oka lidského, a to v rozmezí 30 až 40 milisekund (lidské oko reaguje v rozmezí 40 až 150 milisekund).

Umělé oko najde své uplatnění ve světe robotů. V horizontu deseti let, poté, co se upraví jeho napojení na nervový systém člověka, by mohlo začít sloužit jako náhrada lidského oka. To vše ve větší kvalitě než nabízí současný lidský zrak. Všechen potenciál bionického oka navíc není ještě vyčerpaný, nadále se počítá s jeho zdokonalováním.

Zdroj: czechsigh.cz; nature.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…