Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

S mláďaty se poslední dobou doslova roztrhl pytel. V italské Sardinii se radují z poměrně neobvyklého úkazu. Malý žralok se narodil v tamním oceanáriu, kde však již několik let žijí pouze samice.  

Podle všeho se tedy jedná o první doložené narození mláděte hladkouna obecného formou partenogeneze. Tento způsob rozmnožování je známý především u rostlin. Jde o vývin nového jedince ze samičího vajíčka neoplozeného samčí pohlavní buňkou. Žraloci se k tomuto způsobu rozmnožování uchylují ve výjimečných případech.

Mláďátko dostalo jméno Ispera, v překladu to znamená naděje. Narodil se samici, která již deset let žije v oceanáriu. „Rozmnožovat se formou partenogeneze je schopno asi patnáct druhů žraloků a rejnoků. U žraloků k tomu může dojít jako k poslednímu možnému řešení situace, kdy chce samice mládě, ale nemá možnost najít si vhodného partnera,“ okomentoval to pro web Business Insider Demian Chapman, ředitel programu pro ochranu žraloků a rejnoků z floridského Mote Marine Laboratory & Aquarium.

Zdroj: Business Insider, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…