Objevovat vzdálené krajiny, kochat se přírodními divy světa a poznávat kulturní zvyklosti jiných zemí. Kdo by po tom netoužil? V době otevřených hranic se stalo cestování zážitkem, na který se nejvíce těšíme. Naší touze objevovat však může stát něco v cestě, často to jsou finanční prostředky. Otázka tedy zní, jak si užít nezapomenutelnou dovolenou, ale neutratit majlant?
Dobrá zpráva na hned na začátek – jde to. Cestování s nižším rozpočtem je možné i v době rostoucích cen, stačí se jen trochu uskromnit, přizpůsobit se a možná i trochu změnit pohled na zážitky z cestování. V tomto článku jsme si pro vás připravili několik tipů, jak prožít báječnou a levnou dovolenou.
Paříž. Amsterdam. New York. To jsou místa, která lákají ročně miliony turistů. Působivé fotky z těchto proslulých lokací zaplňují internet, pravou ale je, že dovolená v podobných destinací se pořádně prodraží. Prvním krokem je proto vybírat si destinaci opravdu pečlivě.
Nemusíte následovat všeobecné trendy. Jestli jste se někdy během svých cest ocitli na místě, které nebylo zrovna číslem jedna v turistických příručkách, jistě mi dáte za pravdu, že nebylo o nic méně jedinečné a okouzlující než jiná, proslavenější místa. Bonusem za výběr neotřelé lokality vám bude větší klid a menší nával dychtivých turistů.
Mimochodem, také z dovolené v Česku si odnesete spoustu zážitků. Za hranicemi není tráva zelenější a naše kotlina skrývá nespočet nádherných míst.
Ne každý je samozřejmě flexibilní a může si dovolit dovolenou mimo letní měsíce. Pokud tuto možnost nemáte, směle tento druhý tip přeskočte. Pokud ale existuje šance, že se během roku z práce či školy uvolníte, pak je nejlepší vyrazit do světa mimo sezónu. Letenky i ubytování je levnější, turistů je třikrát méně a unikátní místa si tak můžete nerušeně užívat.
Ubytování a doprava jsou nezbytností, často však na dovolené utrácíme za věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Jasně, není od věci si dopřát něco dobrého. To staré známe „jsem na dovolené, tak si to můžu dovolit“ se však může často zvrhnout v nákupy hor suvenýrů nebo gastro zážitků.
Klíčem je přemýšlet nad tím, co opravdu potřebujete a co udělá vaši dovolenou lepším zážitkem. Je samozřejmé, že k cestování patří i ochutnávka místních pochutin, každý si ale musí položit otázku, jestli je ke skvělému zážitku nutné jíst každý den dvakrát v restauraci. Vybírejte si ubytování s kuchyňským koutem, abyste si mohli přichystat rychlá jídla během dne a párkrát během pobytu si poté mohli dopřát něco opravdu chutného.
Nejlevnější ubytování získáte, budete-li ochotni se dělit s druhými lidmi. Sdílené pokoje, sdílené koupelny nebo dokonce platformy jako couchsurfing, kde můžete pobýt u místních dokonce zadarmo. Vždy si však vybírejte ověřená místa a nešetřete na svojí bezpečnosti.
Za ubytování můžete ušetřit i tak, že budete cestovat přes noc – nemusíte tak „zbytečně“ platit dvě noci navíc.
Dejte si pozor na podvodníky a nekalé praktiky směnáren či bankomatů. Velká část bankomatů, ale někdy i platební terminál, se vás po vložení karty v cizí měně zeptá, zda chcete provést výběr tzv. s konverzí. Vždy volte možnost ne – DCC, jak se této praxi říká, vás totiž přijde klidně na několik tisíc. Na terminálu zase vždy plaťte v místní měně, nikoliv v českých korunách, pokud se vás na to zařízení zeptá.
Na jedné věci určitě nešetřete – vždy si pořiďte kvalitní cestovní pojištění na celou dobu, po kterou se nacházíte v zahraničí. Nikdy nevíte, co se může stát, a to poslední, co si z dovolené chcete odnést, je vedle zlomené nohy ještě statisícový dluh. Sjednání pojištění je dnes již otázkou pár minut a několik desítek až stovek korun. Ujistěte se ale, že už nemáte pojištění zřízené třeba u své banky.
Výše zmíněnými tipy určitě ušetříte nemálo peněz, vaše zážitky se však nijak neumenší. Držte se ještě následujících rad a vaší dovolenou si užijete jako nikdy dřív:
Cestovat s malým rozpočtem neznamená užívat si méně. Možná budete muset něco obětovat, možná se budete muset trochu uskromnit. Možná vám ale odměnou bude ještě více kvalitních zážitků z cest.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z weareglobaltravellers.com a budgettravel.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…