Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Ilustrační foto: Depositphotos

Objevovat vzdálené krajiny, kochat se přírodními divy světa a poznávat kulturní zvyklosti jiných zemí. Kdo by po tom netoužil? V době otevřených hranic se stalo cestování zážitkem, na který se nejvíce těšíme. Naší touze objevovat však může stát něco v cestě, často to jsou finanční prostředky. Otázka tedy zní, jak si užít nezapomenutelnou dovolenou, ale neutratit majlant?

Dobrá zpráva na hned na začátek – jde to. Cestování s nižším rozpočtem je možné i v době rostoucích cen, stačí se jen trochu uskromnit, přizpůsobit se a možná i trochu změnit pohled na zážitky z cestování. V tomto článku jsme si pro vás připravili několik tipů, jak prožít báječnou a levnou dovolenou.

1. Chcete-li ušetřit, nejezděte do drahých destinací

Paříž. Amsterdam. New York. To jsou místa, která lákají ročně miliony turistů. Působivé fotky z těchto proslulých lokací zaplňují internet, pravou ale je, že dovolená v podobných destinací se pořádně prodraží. Prvním krokem je proto vybírat si destinaci opravdu pečlivě.

Nemusíte následovat všeobecné trendy. Jestli jste se někdy během svých cest ocitli na místě, které nebylo zrovna číslem jedna v turistických příručkách, jistě mi dáte za pravdu, že nebylo o nic méně jedinečné a okouzlující než jiná, proslavenější místa. Bonusem za výběr neotřelé lokality vám bude větší klid a menší nával dychtivých turistů.

Mimochodem, také z dovolené v Česku si odnesete spoustu zážitků. Za hranicemi není tráva zelenější a naše kotlina skrývá nespočet nádherných míst.

Ilustrační foto: Depositphotos

2. Je-li to možné, cestujte mimo sezónu

Ne každý je samozřejmě flexibilní a může si dovolit dovolenou mimo letní měsíce. Pokud tuto možnost nemáte, směle tento druhý tip přeskočte. Pokud ale existuje šance, že se během roku z práce či školy uvolníte, pak je nejlepší vyrazit do světa mimo sezónu. Letenky i ubytování je levnější, turistů je třikrát méně a unikátní místa si tak můžete nerušeně užívat.

3. Zvažujte svoje výdaje – co pro vás má opravdovou hodnotu?

Ubytování a doprava jsou nezbytností, často však na dovolené utrácíme za věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Jasně, není od věci si dopřát něco dobrého. To staré známe „jsem na dovolené, tak si to můžu dovolit“ se však může často zvrhnout v nákupy hor suvenýrů nebo gastro zážitků.

Klíčem je přemýšlet nad tím, co opravdu potřebujete a co udělá vaši dovolenou lepším zážitkem. Je samozřejmé, že k cestování patří i ochutnávka místních pochutin, každý si ale musí položit otázku, jestli je ke skvělému zážitku nutné jíst každý den dvakrát v restauraci. Vybírejte si ubytování s kuchyňským koutem, abyste si mohli přichystat rychlá jídla během dne a párkrát během pobytu si poté mohli dopřát něco opravdu chutného.

4. Ani ubytování nemusí být drahé

Nejlevnější ubytování získáte, budete-li ochotni se dělit s druhými lidmi. Sdílené pokoje, sdílené koupelny nebo dokonce platformy jako couchsurfing, kde můžete pobýt u místních dokonce zadarmo. Vždy si však vybírejte ověřená místa a nešetřete na svojí bezpečnosti.

Za ubytování můžete ušetřit i tak, že budete cestovat přes noc – nemusíte tak „zbytečně“ platit dvě noci navíc.

Ilustrační foto: Depositphotos

5. S opatrností nejdál dojdeš

Dejte si pozor na podvodníky a nekalé praktiky směnáren či bankomatů. Velká část bankomatů, ale někdy i platební terminál, se vás po vložení karty v cizí měně zeptá, zda chcete provést výběr tzv. s konverzí. Vždy volte možnost ne – DCC, jak se této praxi říká, vás totiž přijde klidně na několik tisíc. Na terminálu zase vždy plaťte v místní měně, nikoliv v českých korunách, pokud se vás na to zařízení zeptá.

Na jedné věci určitě nešetřete – vždy si pořiďte kvalitní cestovní pojištění na celou dobu, po kterou se nacházíte v zahraničí. Nikdy nevíte, co se může stát, a to poslední, co si z dovolené chcete odnést, je vedle zlomené nohy ještě statisícový dluh. Sjednání pojištění je dnes již otázkou pár minut a několik desítek až stovek korun. Ujistěte se ale, že už nemáte pojištění zřízené třeba u své banky.

6. Ještě několik drobných tipů pro vás:

Výše zmíněnými tipy určitě ušetříte nemálo peněz, vaše zážitky se však nijak neumenší. Držte se ještě následujících rad a vaší dovolenou si užijete jako nikdy dřív:

  • Spojte se s místními a nechte si poradit, kam zajít.
  • Nejlevnější (a nejlepší) dopravní prostředek jsou vaše nohy (nebo kolo).
  • Mějte promyšlený plán – plán cesty i výdajů.
  • Rezervujte si ubytování a letenky dříve.
  • Anebo využijte last minute nabídek.
  • Létejte během týdne, ne o víkendu.
  • Pečlivě si zabalte, ať nemusíte běhat po nákupních centrech a shánět zapomenuté věci.
  • Najděte si zážitky, co jsou zadarmo – je jich více, než si myslíte.

Cestovat s malým rozpočtem neznamená užívat si méně. Možná budete muset něco obětovat, možná se budete muset trochu uskromnit. Možná vám ale odměnou bude ještě více kvalitních zážitků z cest.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z weareglobaltravellers.com a budgettravel.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Mladí chodí spát i v devět večer

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…